Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziková hra

Riziková hra

23.10.2015 17:45

Jednodušší už to snad ani nemůže být: Akcie jsou rizikovější než dluhopisy a tudíž u nich investoři požadují vyšší návratnost. Jinak řečeno, jejich návratnost musí převyšovat tu dluhopisovou o nějakou prémii. Tato trivialita se nám ale rychle začíná zvrhávat v neřešitelný rébus, pokud se začneme ptát, jak velká by tato prémie měla být (je to hodně podobná otázka jako „jak vysoko by měly být valuace“). Někteří ekonomové dokonce poukazují na to, že většina „středněproudých“ ekonomických modelů implikuje mnohem nižší prémie, než jaké v praxi pozorujeme. Což by znamenalo, že akcie jsou soustavně podhodnocené. Ale sázet na to, že modely jsou správně a realita špatně je poněkud ošidné.

Ani prémie už nejsou, co bývaly

Výše uvedené by mělo sloužit jako varování před tím, abychom brali úvahy o tom, že prémie akciového trhu jsou příliš vysoko, či nízko, s trochou nadhledu. Ale svou relevanci podle mne určitě mají – konec konců nejde skutečně o nic jiného než o jedno z možných valuačních měřítek. Jaká je tedy nyní „prémiová“ situace na akciových trzích? První graf ukazuje vývoj popsané prémie (ERP) od roku 2002 v USA a v Evropě, druhý se zaměřuje na současné léto, jehož „způsob byl chvílemi tak trochu podivný“. Tento pohyb lze porovnat s vývojem prémií na trhu dluhopisovém – viz druhé dva grafy, ale já se zde zaměřím jen na akcie.

Mezi lety 2004 – 2008 byly podle odhadů Natixis ERP v Evropě a v USA zhruba podobné a relativně stabilní. Držely se zhruba pod 3 %. Krize přirozeně přinesla prudkou nevoli vůči riziku všeho druhu, což se v praxi projeví poklesem cen rizikových aktiv a tudíž růstem rizikové prémie. Ta jednu chvíli vystřelila až na 8 % a poté trhy vpluly do velmi volatilní doby, kdy se prémie prudce měnily. Čtenář si v této souvislosti asi vzpomene na nikdy nekončící úvahy o přepínání na riziko a pryč z rizika (risk-on, risk-off).

Po roce 2013 nastal soustavný pokles prémií, který odpovídá tomu, jak se zklidňoval situace v globální ekonomice. Alternativní vysvětlení bude tvrdit, že jde zejména o vliv agresivní monetární politiky. Já se domnívám, že mít palivo (likviditu) je nutné, ale na plyn se nešlape kvůli plné nádrži, ale lepší viditelnosti. Hlavní pointa prvního a druhého grafu je pak zřejmě v tom, že to, co se v létě zdálo jako bouře, je z hlediska dlouhodobějšího jen mírné zavlnění ve sklenici vody. A možná ještě důležitější je porovnání současného stavu s tím předkrizovým: Současné prémie jsou stále cca 1 procentní bod nad předkrizovým standardem. Investoři jsou tedy stále relativně opatrní:


RIZIKO.png

Trocha číselné perspektivy ...


V současné době tedy mohou cenám akcií pomáhat nízké bezrizikové sazby, rizikové prémie jdou ale stále proti nim (relativně k předkrizovému stavu). Pokud se před krizí pohybovaly sazby desetiletých vládních dluhopisů v USA kolem 4 %, jsou dnes o cca 2 procentní body níže. Jenže pokud vezmeme do úvahy i rizikové prémie, je celková požadovaná návratnost na trhu nyní jen o 1 procentní bod níže, než byl předkrizový standard. Před krizí totiž investoři u celého indexu požadovali návratnost ve výši 4 % bezrizikového výnosu + 3 % rizikové prémie, zatímco dnes to je zhruba 2 % + 4 %.

U rizikových akcií s vysokou betou (kterou se násobí ERP) pak může být současný efekt nízkých bezrizikových sazeb eliminován úplně. Pokud bude mít akcie například betu ve výši 2, její požadovaná návratnost je 2 % + 2 x 4 %, tedy 10 %. A před krizí to bylo 4 % + 2 x 3 %, tedy také 10 %!


Hlavní scénáře dalšího vývoje

Co výše uvedené říká o dalším vývoji? Scénář 1 je v dikci výše popsané „rizikové hry“ takový, že se bude zlepšovat ekonomický výhled a růst. Bezrizikové sazby pak půjdou nahoru a tyto dva faktory tak budou na akciových trzích působit proti sobě. Rozhodující tak nakonec může být právě pohyb rizikových prémií. V principu by měl lepší výhled přinést i menší volatilitu a averzi k riziku a prémie by měly klesat (ceny akcií růst). Ale zatím se zdá, že alespoň zpočátku bude nejistota ohledně zvyšování sazeb vysoká – stále se pohybujeme v podstatě v neprozkoumaných dobách.

Scénář 2 by pak popisoval možnost dlouhodobého útlumu a nízkých sazeb. I zde to můžeme vnímat tak, že se tyto dva faktory cca vyrovnají a i zde by tak misku na vahách nakonec posouvaly prémie. V ideálním případě by nastal/pokračoval relativně „stabilní útlum“ – nízký růst, ale také nízká volatilita a prémie a následně i celková (!) požadovaná návratnost. Druhá možnost je jasná – útlum a zvyšující se nestabilita. Nelze jí připisovat pouze marginální pravděpodobnost, protože systém je v řadě parametrů stále nastaven na relativně vyšší růst – asi nejdůležitější oblastí je schopnost splácet dluhy. Implikace pro akciové trhy je tak jasná. Scénář 3, kdy by přišla další recese, nemá smysl dlouze rozebírat.





Čtěte více:

Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2015 - Akcie
23.10.2015 11:00
Aktualizaci investičního výhledu Patria po ukončeném 3Q15 dnes zakončí...
Procter & Gamble v 1Q  s lepším než očekávaným ziskem na akcii, tržby klesly
23.10.2015 13:12
Americká společnost Procter & Gamble zastřešující portfolio značek jak...
Vzhůru do oblak, akcie American Airlines připisují po výsledcích 5 %
23.10.2015 14:18
American Airlines Group představila své výsledky za třetí čtvrtletí le...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data