Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomalu s těmi reformami!

Pomalu s těmi reformami!

18.04.2013 17:38
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Druhá největší ekonomika světa překvapivě zpomalila, ale především na světlo vyplavaly další problémy. Hlavním tahounem čínského růstu byla v prvním kvartále soukromá spotřeba, výrazně ale přispívají i investice do neproduktivních infrastrukturních projektů a nafouknutých realit, navíc financované dluhem regionálních a místních samospráv. Ty obcházely omezení shora a nafukovaly své výdaje i dluh skrze SPV. Tento problém není krátkodobý, bobtná už nějaký čas.

Vedle toho, že ekonomika zpomaluje, je pak hlavním zdrojem obav to, že se Čína rozhodne problém rázně řešit. Zakročení proti zmíněné praxi by sice omezilo rostoucí dluhové riziko, ale také by zasáhlo důležitý stavební sektor. Ke snížení jeho váhy sice bude muset dojít, ovšem nyní by to nutně znamenalo další negativní impuls pro ekonomiku.

Nahradit tento zdroj růstu by totiž nebylo úplně jednoduché. Čínský zahraniční obchod dál produkuje přebytky, ale při slabé vnější poptávce je těžko půjde dál navyšovat. Samozřejmě se nabízí soukromá spotřeba. Ta už nyní hraje důležitou roli, ale k dalšímu silnému růstu bude třeba strukturálních změn, které zaberou nějaký čas. Čína už možná vstoupila do fáze, kdy k překonání pasti středních příjmů (middle-income trap) bude potřebovat hlubší reformy v zájmu zvýšení produktivity, omezit příjmovou nerovnost, posílit sociální systém, který by snížil sklon k úsporám atd.

Pokud by se vláda rozhodla řešit regionální dluhový problém, tak by kromě lepšího dohledu a omezení mohla sáhnout také po reformě bankovního systému, aby úvěrování více odráželo tržní podmínky. To by negativně ovlivnilo státem ovládané podniky, které mají výhody v přístupu k penězům. Samostatnou kapitolou je pak sanace špatných úvěrů.

Vedle toho ovšem hrozí, že by pokus o reformy spustil procesy daleko širšího rázu. Ve společnosti od jisté úrovně bohatství (uvádí se HDP 15 tis. USD na hlavu v paritě kupní síly) obvykle sílí tendence k demokratizaci. Čína na této úrovni zatím není, ale podle odhadů MMF by mohla do čtyř let být, takže tlaky už mohou sílit. Zpomalení ekonomiky a nárůst nezaměstnanosti, možná urychlené prasknutím realitní bubliny, by značně zvýšily hrozbu sociálních nepokojů a tlak na politické změny.

Vyspělé země v minulých letech pravidelně vyzývaly Čínu, aby změnila směr a přestala působit v globální ekonomice takové nerovnováhy. Trnem v oku byla především slabá měna a to i poté, co jí bylo umožněno posilovat. Takové výzvy ale nenápadně utichly. Čína začala ekonomiku více stimulovat fiskálně, růstu její poptávky se každý snaží chytit, přesměrovává se na ni vývoz apod. Letos má Čína přispět k růstu globálního HDP zhruba polovinou. Pokud zpomalí, zbytku světa v čele s churavými západními ekonomikami naroste problém; není tu nikdo, kdo by ji zastoupil. Takže spíše než výzvy k dlouhodobým reformám teď asi z vyspělého světa bude znít - podporujte růst, jak to jen půjde.

Čínské vedení to nejspíš vidí podobně, neboť výše uvedené změny by znamenaly oslabení centrální moci a kdo ví, jak moc revoluční by to byl proces. Takže i nadále komunistická strana zřejmě bude dělat vše proto, aby situaci udržela pod kontrolou a strukturální změny byly hodně pomalé. Ten princip je dobře známý: o problémech se ví, je třeba je řešit, ale zrovna teď se to nehodí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data