Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Boj o bankovní bonusy v Evropě vrcholí, regulátoři rozhodují o stropu

Boj o bankovní bonusy v Evropě vrcholí, regulátoři rozhodují o stropu

14.06.2012 13:28

Výši bonusů, jež banky v Evropě vyplácejí svým vrcholným manažerům, může brzy významně srazit zákon, který prosazují evropští političtí lídři pod tlakem rozhořčené veřejnosti. O jeho podobě začali včera jednat evropští představitelé. Mnoho bankéřů a lobbistů si začíná připouštět, že svůj boj za co nejmenší regulaci nadstandardních příjmů zřejmě prohrají, píše Financial Times.

Nesouhlas veřejnosti s výší odměn bankéřů v době masivních úspor a utahování opasků, který byl naposledy vystupňován zprávou o chystané injekci 100 miliard eur do španělského bankovního sektoru, přiměl Evropský parlament zapracovat návrh na snížení bonusů vyplácených v evropském bankovním sektoru do zákona o pravidlech pro finanční instituce s neobvyklou rychlostí. Předpis v jeho současné podobě by se měl týkat kdekoli ve světě působícího vedoucího personálu bank se sídlem v Evropské unii stejně jako evropských zaměstnanců působících v amerických nebo asijských bankách. Zákon chce přitom regulovat veškeré formy bonusů, včetně dlouhodobých motivačních programů pro nejvyšší manažery i tradery.

Limit pro výši ročního bonusu by měl být omezen poměrem až 1:1 k ročnímu platu, ačkoli cílem některých lobbistů bylo dosáhnout minimálně na dvojnásobek platu. „Mnoha bankám začíná docházet, že hra je u konce a s nastaveným poměrem již nic nezmůžeme,“ komentuje pravděpodobný neúspěch bankéřů vymoci si lepší podmínky odměn jeden z lobbistů. Evropský parlament musí ještě pro znění zákona získat podporu u členských zemí EU, jeho nezvykle silná vyjednávací pozice dává ale velkou šanci, že zákon v této podobě projde. Ohledně regulace bankovních bonusů existuje spolehlivý konsensus napříč politickým spektrem a známky odporu z evropských zemí jsou spíše vlažné.

Kritici legislativy nicméně tvrdí, že banky si najdou cesty, jak omezení obejí, ať už v podobě navýšení fixních platů, což již probíhá, nebo jiných metod v odměňování svých zaměstnanců spočívajících ve změně formulací mimo dosah pravidel. Jak potutelně poznamenal jeden z lobbistů – ne vše přece musí mít hned nálepku bonus.

Proti výraznému krácení bonusů půjdou s ohledem na význam politických dohod ministři členských zemí jen těžko. Jedním z důvodů mohou být logické obavy, že vzdor v tomto konkrétním tématu by ohrozil těžko vybojované kompromisy v jiných oblastech, především co se pravidel pro bankovní kapitál týče. Evropský orgán pro bankovní dohled (EBA) ve svém hodnocení výší bonusů v jednotlivých zemích, v němž nejmenoval konkrétní banky ani země, uvedla, že v jedné z evropských zemí (podle FT se jedná o Velkou Británii) dosahují maximální bankovní bonusy v průměru 9,4násobku fixního platu. „Tato krize, která ještě není u konce, ukázala rizika a problémy spojené s nepřiměřenými bonusy ve finančním sektoru. To není ospravedlnitelné…,“ nechal se slyšet Michel Barnier, komisař EU pro vnitřní trh.

Ačkoli je Británie odpůrcem přísných pravidel pro výši bonusů, s ohledem na náladu veřejnosti si banky z londýnské City začínají uvědomovat svou omezenou moc v tomto ohledu a dle rady tamního ministerstva financí jim zřejmě nezbyde, než před novým zákonem „sklonit hlavu“. Evropští poslanci, komisaři a zástupci Evropské rady pokračují v jednání o nových pravidlech pro finanční instituce i dnes, očekává se, že konečná legislativa bude na stole do konce léta a výše bonusů bude bezpochyby jedním z hlavních klíčů k dosažení konsensu.

(Zdroj: FT, MarketWatch)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data