Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Jediné, čeho se obávám víc než eurozóny, je ropa

Roubini: Jediné, čeho se obávám víc než eurozóny, je ropa

19.03.2012 7:58, aktualizováno: 19.3. 11:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Poslední ekonomická data přicházející z USA ve mně vyvolávají smíšené pocity. Pozitivním signálem je tvorba nových pracovních míst; informace za uplynulé dva či tři měsíce znamenaly neustálé pozitivní překvapení, uvedl Nouriel Roubini v  rozhovoru pro Foreign Policy. Poslední data ovšem naznačují, že na místě je určitá opatrnost. Týká se to stagnující reálné spotřeby, utlumeného stavebnictví, nadále klesajících cen nemovitostí či horší než očekávané obchodní bilance.

Ekonom tak stále čeká, že růst bude anemický a pod trendem. Riziko recese je ale nyní menší než před půl rokem, rostlo by spíše kvůli možným externím šokům, které představuje krize v eurozóně, růst cen ropy či vývoj v Číně. Čekat, že americká ekonomika poroste v následujících 12 měsících o 3 % či více, se ale podle Roubiniho nedá. Letošní růst bude asi 2% a příští rok přijde bez ohledu na to, kdo se stane prezidentem, výrazná fiskální brzda. Slabý růst se tak může projevit i v roce následujícím.

Roubini sice míní, že se snížilo riziko přímého defaultu Řecka či jeho odchodu z eurozóny. Recese na periferii měnové unie se však lepšit nebude a trhy tedy nakonec opět propadnou obavám. „Nezaměstnanost roste, recese se prohlubuje, problémy mohou nastat v souvislosti s volbami ve Francii, s referendem v Irsku či s volbami v Řecku. Vidíme zde hodně elementů, které mohou trhy znovu vyděsit a vyvolat opětovný růst rizikových spreadů. Riziko kolapsu jihu eurozóny se snižuje, stále však pozorujeme, jak se jeho ekonomika pomalu obrací v trosky,“ uvedl ekonom.

Roubini si netroufal odhadnout pravděpodobnost ozbrojeného konfliktu s Iránem. Druhá polovina roku 2012 bude ale zřejmě znamenat „poslední šanci pro diplomacii“. I bez přímého vojenského útoku válka slov probíhá a její intenzita roste. „Cena ropy Brent bývala na 90 dolarech za barel a dnes se nachází v rozmezí mezi 120 – 125 dolary. Pokud bude válka slov nadále nabírat na obrátkách, dá se čekat, že ceny ropy vyšplhají dost vysoko na to, aby se staly pro ekonomiku problémem.“ V USA leží cena benzínu na úrovni 4 dolarů za barel, což podle ekonoma představuje důležitou psychologickou hranici. V létě se dá navíc čekat další růst o 20 – 30 centů. Cena ropy přitom není vysoko jen v USA, ale i v Evropě a dalších částech světa. „Pravděpodobnost konfliktu ať odhadnou jiní, podle mě je pravděpodobnější, že ceny ropy půjdou spíš dál nahoru, než aby začaly klesat. Jediné, čeho se obávám víc než eurozóny, je ropa,“ uvedl Roubini.

Za nejhorší scénář ohledně dalšího vývoje na ropných trzích považuje dlouhodobý konflikt, kdy by ceny ropy mohly vystoupat až na 170 – 200 dolarů za barel. Podle Roubiniho by pak bylo vhodné použít strategické rezervy. Poslední tři velké globální recese byly totiž vyvolány konfliktem na Blízkém východě, který vedl k růstu cen ropy. Globální ekonomika se navíc stále zotavuje z finanční krize a mnohé rozvinuté ekonomiky tíží velký objem soukromého a veřejného dluhu. Globální ekonomika by tak kombinaci dlouhodobého ropného šoku, oddlužení a slabých rozvah vlád a soukromého sektoru snášela těžce.

Roubini komentoval i vývoj v Rusku. Poukázal na to, že mezi lety 1998 a 2008 jeho ekonomika rostla v průměru 8% ročním tempem, po finanční krizi se ale růst nedostal výš než na 3,5 – 4 %. Nepomohl ani růst cen ropy z 30 dolarů za barel na 100 dolarů za barel. Potenciální růst se nedostane nad 4 %, pokud vláda nesníží svůj vliv v ekonomice a neprovede tržní reformy. Motivace k reformám je ale zároveň nízká, protože ceny energií, na kterých ekonomika závisí, leží vysoko a ze současného systému mnozí profitují. Reformy se tak podle ekonoma budou odvíjet jen pomalým tempem a „spíše než radikální budou kosmetické“.



(Zdroj: Foreign Policy)


Váš názor
  • "SVETOVÉ" šťastie
    19.03.2012 12:52

    Len svtovým šťastím našej súčasnosti sa dá nazvať fakt, že ZDROJE súčasnej ropnej politiky a existujúce zdroje ropných svetových zásob nemajú SPOLOČNÝ ZDROJ a PRÍRODU nemôžu ultimatívnym spôsobom limitovať ROPNÍ MENEŽERI....Ale snaha je tu nebývalá od roku 1945, resp. od roku 1968 .... ale "ropnoBožie mlyny tiež meľú pomaly ale ISTO a dovtedy budú mať ešte "ROPÁCI" pokusov až až - to ropnonepreserú až civilizačne?! ČO potom začne?!
    turcan
  •  
    19.03.2012 10:02

    Tož v USA už ropa 4 dolary za barel ?
    Mr.Freedom
  •  
    19.03.2012 9:45

    Otázka ROPY - naprostý souhlas.
    Accountant
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data