Aktualizováno Byla to Bank of Japan, která poslední červencový den překvapivým zvýšením úrokových sazeb ukončila letní nudu na globálních trzích a spustila výprodeje, jež vejdou do dějin. Dramatické rozvázání carry-trade obchodů, jež byly financovány z nízkoúročeného japonského yenu, přivodily kolaps japonských akcií, který dosud neměl obdoby. V reakci na posilující yen se hlavní japonský akciový index během jednoho dne propadl o 12,2 %, což je druhý nejhorší výsledek od roku 1949! A nákaza se pochopitelně rychle šířila dále, přičemž ji navíc živila i slabá americká data.
Každopádně chování japonského yenu nespadlo z nebe a je třeba zasadit do kontextu dnešního makroekonomického prostředí. Japonská centrální banka se pod dvou dekádách ocitla v situaci, kdy je donucena zvyšovat oficiální úrokové sazby. Naproti tomu další dvě hlavní centrální banky světa - ECB a Fed - se ocitají v opačné pozici, když jsou na počátku cyklu snižování sazeb. To nutně vyvolává úvahy o tom, že do té doby populární obchody, jež právě využívaly “levný yen” jakožto měnu, jež vše financovala, jsou stále tou správnou volbou.
Pochopitelně, že důležitou dimenzí spekulací postavených na tom, že využíváte nízkoúročenou měnu k financování rizikových obchodů, je to jak se vyvíjí i druhá strana mince - tzn. kam budou směřovat úrokové sazby u měny, jež stojí na druhé straně. A tady se dostáváme k Fedu a situaci americké ekonomiky. Ještě tak 14 dní zpátky (speciálně po zveřejnění silných dat o HDP za 2. kvartál) málokdo pochyboval o síle americké konjunktury. Tento dojem však naboural několik posledních údajů z trhu práce, přičemž již předtím převažovalo všeobecné přesvědčení, že inflace postupně klesá, což vytvoří podmínky pro super-hladké přistání ekonomiky. Tento názor však byl (minimálně na čas) zpochybněn, s ním prudce spadly dolarové sazby, což jen dále přiživilo zpevnění yenu proti americké měně a další pohyby trhů s tím spojené.
I proto bude tento týden klíčové sledovat americká makrodata (inflaci, maloobchod a týdenní žádosti o podporu) a především pak reakci trhů v čele s měnovým párem USDJPY.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna má za sebou vyloženě nezajímavý týden, kdy se navzdory turbulencím na globálních trzích držela nehnutě v úzkém pásmu 25,20-25,30 EUR/CZK. Tuzemský makro kalendář je v tomto týdnu relativně prázdný s výjimkou dnešního výsledku červencové inflace. Ta v meziročním srovnání dosáhla 2,2 %, meziměsíčně 0,7 %, což je dynamika vyšší proti očekáváním trhu (2,0 % a 0,5 %).
Eurodolar
Po dramatickém nárůstu volatility registrovaném v uplynulém týdnu přichází dost možná jisté zklidnění, což může platit i pro eurodolarový trh (byť ten zrovna nebyl hlavním aktérem výprodejů).
Další letní bouřku by nicméně mohla přinést nadcházející americká makrodata - konkrétně ve středu červencová inflace a ve čtvrtek maloobchodní tržby spolu s týdenními statistikami z trhu práce. Do té doby se však vyplatí sledovat chování japonského yenu, který je hlavním indikátorem (potenciálního nárůstu volatility na globálních trzích).
Akcie
Závěr týdne nenabízel investorům nové podněty k akci jedním či druhým směrem. Po pondělním výprodeji přišlo velké zklidnění a návrat výš, ale páteční obchodování odpoledne bylo pouze smíšené. Hlavní americké akciové indexy balancovaly kolem nulové změny. Evropské trhy by dne ráno měly otevřít výše.