Německému chemickému a farmaceutickému koncernu klesl ve druhém čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 16,5 procenta na 2,1 miliardy eur (53,1 miliardy Kč). Podnik, který ve druhém kvartálu zrychlil propouštění, to dnes uvedl v tiskové zprávě. Firma se podobně jako další dodavatelé zemědělských chemikálií potýká se slabou poptávkou v důsledku nižších cen obilí a navíc čelí ukončení platnosti patentů na léky a soudním sporům o glyfosát ve Spojených státech. Akcie firmy dnes ztrácejí 4 %.
Šéf Bayeru Bill Anderson se snaží urychlit rozhodovací procesy a snížit firemní byrokracii. Chce dát větší pravomoci vývojářům produktů a prodejcům.
Společnost měla na konci loňského roku téměř 100.000 zaměstnanců, v letošních prvních šesti měsících zrušila 3200 pracovních míst na plný úvazek. V prvním čtvrtletí odešlo 1500 lidí, ve druhém ještě o 200 více. Dobrovolné propouštění, které se týká hlavně manažerů, je zatím v souladu s cílem snížit od roku 2026 roční náklady o dvě miliardy eur, uvedl Anderson.
Pokles cen zemědělských komodit přiměl mnoho zemědělců omezit výdaje na chemické přípravky pro pěstování plodin. Problémy na zemědělském trhu pocítili i konkurenti Bayeru, včetně americké společnosti Corteva, která minulý týden kvůli nižším cenám snížila celoroční prognózu. Společnost , další významný konkurent, uvedla, že objem prodeje herbicidů a fungicidů se ve čtvrtletí od dubna do června snížil. Toto období je obvykle pro tvorbu zisků v tomto odvětví klíčové.
Bayer potvrdil svůj předchozí celoroční výhled zisku. Marže zemědělských produktů se podle něj zotaví, s výjimkou příjmů z glyfosátového přípravku na hubení plevele. Ten je předmětem nákladných právních žalob, které tvrdí, že přípravek způsobuje rakovinu.