Ministr financí Stanjura naznačil, že si myslí, že je čas zrušit mimořádnou daň. Christine Lagardeová je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu. V USA zazněly další hlasy Fedu, které zdůrazňují potřebu trpělivosti. A dnes přijdou na řadu očekávané výsledky Nvidie. Evropské futures jsou smíšené.
Futures na evropské akciové indexy: Euro Stoxx 50 +0,0 %, FTSE 100 -0,6 % a DAX -0,1 %
Ministr financí Stanjura řekl, že v tomto roce nebudou žádné mimořádné výdaje a naznačil tak, že si myslí, že je čas zrušit mimořádnou daň. Odhadujeme, že mimořádná daň za rok 2024 se bude blížit 30 mld. Kč (při očekávaném čistému zisku za rok 2024 ve výši 30 mld. Kč). Domníváme se, že potenciální zrušení této daně již v letošním roce by bylo pro akcie katalyzátorem, ale jako nejpravděpodobnější scénář vidíme zrušení daně až po roce 2024.
Šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová je přesvědčena, že inflace v eurozóně se dostala pod kontrolu. Polevují podle ní dopady energetické krize a výpadky v dodavatelských řetězcích. Lagardeová to podle agentury Reuters uvedla v dnes vysílaném rozhovoru s irskou televizní stanicí RTE. ECB v podstatě přislíbila, že na červnovém zasedání začne snižovat úrokové sazby. Nyní ale tvůrci měnové politiky debatují o tom, kam se sazby posunou poté.
V USA zazněly další hlasy Fedu, které zdůrazňují potřebu trpělivosti, přičemž dvě představitelky – Loretta Mester a Susan Collins – stojí za vyššími sazbami po delší dobu. Christopher Waller včera řekl, že centrální banka by mohla zvážit snížení sazeb ještě letos, pokud budou ještě několik měsíců dobrá data o inflaci. A obchodníci s dluhopisy opět začínají pochybovat o tom, že Fed provede dvě snížení sazeb, která byla minulý týden započítána do swapové křivky.
Čtvrtletní výsledky Nvidie jsou však okamžikem, na který investoři čekají. Maribel Lopez, zakladatelka Lopez Research, očekává, že společnost splní, nebo dokonce překoná očekávání Wall Street, protože výrobce čipů těží ze „super horké“ poptávky po AI. Mezitím se index S&P 500 v úterý vyšplhal na další rekord a Andrew Slimmon z řekl, že na amerických akcií ještě vidí dostatek prostoru k růstu.
Obchodní napětí mezi Čínou, USA a Evropskou unií stoupá. Druhá největší světová ekonomika by mohla podle jedné lobbistické skupiny uvalit cla až 25 % na dovážená auta s velkými motory. Navíc se blíží první termín pro vyšetřování Evropské komise ohledně dotací Pekingu na jeho prosperující elektromobily. EU musí do 5. června čínské vývozce informovat, zda má v úmyslu uvalit cla. Hatchback BYD Seagull se začne prodávat v Evropě příští rok a porazí konkurenci svou cenou.