Aktualizováno Čistý zisk energetické firmy letos v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o řádově čtvrtinu na 13,6 miliardy korun. Provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Společnost dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na webu. Zároveň potvrdila výhled hospodaření na celý letošní rok, oproti výchozí predikci zveřejněné v březnu tak zůstal beze změny. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za celý rok předpokládá 115 až 120 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy na úrovni 25 až 30 miliard korun.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl za první čtvrtletí 40,3 miliardy korun, meziročně to bylo o 7,8 miliardy korun více. Očekáváním analytiků v konsensu pro Bloomberg bylo 35,96 mld. Kč. Meziroční srovnání bylo podle firmy ovlivněno odvody z nadměrných tržeb z výroby, které loni náklady zatížily částkou deset miliard korun. Negativně naopak působil zejména pokles výrobní marže elektřiny s ohledem na snížení realizačních cen elektřiny a růst pořizovacích cen emisních povolenek, uvedl . U čistého zisku ve srovnání s realitou lepší meziročně o 26 % analytici očekávali 10,76 mld. Kč.
"Výsledky hospodaření Skupiny za první čtvrtletí odpovídají našemu očekávání a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Stabilizaci cen dokládá i fakt, že jsme na začátku dubna splatili poslední miliardu eur ze specifické úvěrové smlouvy s českým státem, který nám v roce 2022 poskytl celkem tři miliardy eur na krytí mimořádných nároků na margining, tj. povinnost dodávat značné peněžní prostředky pro zajištění obchodů s energetickými komoditami," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.
„Budoucnost české energetiky bude založena na obnovitelných zdrojích a bezpečné jaderné energetice. V dubnu došlo k významnému milníku v rozvoji jaderné energetiky v České republice. Evropská komise odsouhlasila veřejnou podporu pro nový jaderný blok v Dukovanech a ve stejný den jsme obdrželi aktualizované nabídky od obou uchazečů na výstavbu nových jaderných bloků,“ připomněl Beneš.
Celkový objem výroby elektřiny v prvním čtvrtletí meziročně klesl o tři procenta na 13,7 terawatthodiny (TWh). Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů se snížila o tři procenta na 9,1 TWh, výroba z uhelných a paroplynových elektráren klesla o dvě procenta na 4,6 TWh.
Pokud jde o předprodeje elektřiny, ČEZ má na rok 2025 předprodáno 29,1 TWh na průměrné ceně 122 EUR/MWh a na rok 2026 pak 13,6 TWh na průměrné ceně 100 EUR/MWh.
Návrh dividendy pro akcionáře z loňského zisku, který činil 29,6 miliardy korun a meziročně klesl o 63 procent, společnost zatím neoznámila. V dubnové prezentaci pro investory uvedl, že lze očekávat dividendu 39 až 52 korun za akcii, což odpovídá výplatnímu poměru 60 až 80 procent z očištěného čistého zisku a tedy nastavené dividendové politice společnosti. Za rok 2022 vyplatil ČEZ 145 korun za akcii, tedy téměř z celého zisku 78 miliard korun, když akcionáři schválili na valné hromadě návrh ministerstva financí. Představenstvo ČEZ navrhovalo dividendu 117 Kč za akcii, tedy 80 procent ze zisku.