Výrobní ceny v průmyslu v prosinci meziměsíčně poklesly o 0,5 % a meziročně vzrostly o 1,4 % a zaostaly tak za odhadem ČNB (+1,7 %). Ještě výraznější odeznívání inflačních tlaků pozorujeme mezi zemědělci - jejich výrobní ceny meziměsíčně poklesly o 1,2 % a meziročně o 19 % (versus odhad ČNB na -16,1 %).
Mezi jednotlivými průmyslovými odvětvími ovšem nadále přetrvávají velké rozdíly. Dál platí, že výrobní inflace v průmyslu odeznívá nejpomaleji v některých páteřních oborech - například strojírenství (+5,6 % meziročně) a elektronika (+6,2 % meziročně). Vedle toho také vysoká meziroční dynamika cen přetrvává mimo zpracovatelský průmysl - u producentů energií (+6,30 %) a zásobování vodou (+16,30 %). Na druhé straně meziročně ceny dál prudce padají u některých energeticky náročných výrob - zejména producenti základních kovů (-12,6 %) či zpracovatelé dřeva (-22,7 %).
Pro ČNB i domácnosti je nejpříjemnějším překvapením dynamika cen v zemědělské výrobě. Ceny meziměsíčně klesaly výrazně nejen v živočišné výrobě, ale druhý měsíc v řadě viditelně zlevňovaly i ceny ve výrobě rostlinné. Ke konci roku to bylo ostatně patrné také v navazující potravinářské výrobě a v nižší dynamice finálních cen potravin. A pravděpodobně to bude znát na "potravinových pultech" i v Q1 2024. Na druhé straně je patrné, že ceny zemědělců jdou dolů o poznání rychleji než ceny v potravinářském průmyslu, na které pravděpodobně s odstupem času doléhají i další zvýšené náklady (např. ceny energií, mzdových nákladů a ostatních vstupů). Potravinová deflace tak bude v dalším průběhu roku 2024 postupně odeznívat.
Z pohledu únorového zasedání ČNB jsou dnešní čísla lehce holubičí zprávou. Dál sázíme na pokles sazeb o 50bps (ve hře ovšem nadále bude i eventualita -25bps).