Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v srpnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu sice překonal tržní očekávání a mírně vzrostl na 42,9 bodů, nadále však indikuje poměrně znatelný pokles aktivity. Srpnový výsledek v Česku kopíruje vývoj v Německu, kde rovněž došlo ke stabilizaci PMI indexu, ale výrazně pod hranicí 50 oddělující pásmo expanze a recese.
Za nevalnou kondicí českého průmyslu stojí stále především slabá poptávka na klíčových exportních trzích – celkový objem nových zakázek znovu poklesl, což se propsalo do pokračujícího útlumu ve výrobě. Ochlazená poptávka se projevila také na zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, jež klesá již jedenáct měsíců v řadě. Z pohledu inflačního vývoje je však pozitivní, že v srpnu opětovně klesaly vstupní ceny v reakci na stabilizaci dodavatelských řetězců a celkově zabrzděnou poptávkou po vstupech.
Se špatnou náladou tuzemských průmyslníků však kontrastují relativně solidní tvrdá data. Průmyslová výroba i v červnu vzrostla, byť pozitivní celkový výsledek jde za jediným hlavním tahounem – sektorem automotive, kterému se nadále daří svižně dokončovat rozpracovanou výrobu. Dle dnešních PMI klesla rozpracovanost produkce dokonce nejrychleji za více než tři roky. To z našeho pohledu bude omezovat prostor pro pokračující expanzi domácího průmyslu, a to i s ohledem na zhoršující se výkon německého průmyslového sektoru.
Celkově je dnešní výsledek PMI v souladu s naším očekáváním nevýrazného oživení tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Pokud by se slabost české ekonomiky měl potvrdit i na tvrdých datech, pro ČNB by se jednalo o holubičí překvapení vzhledem k její letní prognóze (očekávaný mezikvartální růst +0,7 %).