Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cyklické zvedání sazeb odkrylo hlubokou strukturální změnu v bankovním systému

Cyklické zvedání sazeb odkrylo hlubokou strukturální změnu v bankovním systému

31.05.2023 17:18

Čtenář si možná vzpomene, že během období velmi nízkých sazeb a výnosů dluhopisů se objevilo pár analýz a teorií, podle kterých takové prostředí bankám škodí. Tj., snižuje jejich ziskovost, finanční sílu a tím i úvěrovou nabídku a celou ekonomiku. Nyní jsou sazby mnohem výš, ale nezdá se, že by si v novém prostředí banky libovaly. Třeba v USA spíše naopak. Jak to?

Kdysi jsem zaslechl jistě hodně nadnesenou úvahu, že zemědělec není nikdy spokojen. Když je špatné počasí, stýská si, že bude malá úroda. Když je počasí dobré, stýská si, že bude úroda velká a tudíž ceny nízko. U bank to je alespoň na první pohled stejné – problémy mají ať jsou sazby nízko, nebo vysoko. Tedy alespoň někde. Na pohled druhý bychom asi poukázali zejména na to, že problém nyní nemusí být ani tak v tom, že sazby jsou vysoko. Ale v rychlosti a razanci jejich pohybu tímto směrem. To je jev do nemalé míry cyklický. Ale roli tu zřejmě hrají i odvětvové strukturální faktory.

Matt Levine z Bloombergu nedávno poukazoval na dva možné pohledy na samotné fungování bank. Podle toho prvního si půjčují krátkodobě a ony samy půjčují a investují dlouhodobě. Nejlepší pro jejich hospodaření tak je situace, pokud jsou dlouhodobé sazby výrazně nad těmi krátkodobými. Banky pak za své finance platí málo a za finance, které poskytují jiným, dostávají hodně. Nejhorší je naopak situace, kdy se krátkodobé sazby dostanou nad ty dlouhodobé a to rychle.

Alternativní pohled na fungování bank říká, že financování bank je ve skutečnosti také dlouhodobé povahy. Depozita totiž mohou být z velké části formálně krátkodobá, netermínovaná. Nicméně lidé mají na starosti jiné věci, než sledovat, jestli úročení jejich depozit odpovídá situaci na trhu. A případně chodit do banky a přesouvat své vklady jinam. Posun směrem do situace nižších dlouhodobých a vyšších krátkodobých sazeb by v takovém systému tolik problémů nedělal. Proč?

Banky by totiž v tomto druhém režimu nečelily takovému tlaku zvedat sazby u depozit na úrovně, které by už nebezpečně ohrožovaly jejich finanční zdraví. Zejména v prostředí, kdy rostoucí sazby přímo snižují hodnotu některých bankovních aktiv. Zrovna tak by tolik nehrozily takzvané runy na banky. Volně přeloženo útěky klientů některých bank v případě, že by se šířily obavy o zdraví těchto finančních institucí (a fungující jako sebenaplňující se proroctví). Jaká z těch dvou teorií je relevantní?

Nedávno jsem viděl graf, který porovnával vývoj bankovních depozit v USA a v Kanadě. V první zemi začal obracet směrem dolů ještě před vypuknutím tenzí v sektoru regionálních bank. Příčinou může být přesun lidí od depozit k fondům peněžního trhu daný lepšími výnosy u nich. Ony tenze pak mohly celý proces ještě nakopnout (s tím, že nastal přesun i v rámci bankovního systému od bank menších k větším). V Kanadě ale nic takového neproběhlo, tedy ani ta první fáze.

Hodně se nyní hovoří o tom, že depozita jsou s nástupem různých aplikací a online služeb mnohem pohyblivější, než dříve. Tj., teorie „dlouhodobých“ pasiv a depozit padá se všemi důsledky. Velice pravděpodobně tedy nastal posun od systému fakticky dlouhodobých depozit k systému skutečně krátkodobých a flexibilních depozit. I když rozdíl mezi Kanadou a USA může ukazovat, že behaviorální a kulturní faktory stále hrají svou roli.

Třeba Izabella Kaminska se domnívá, že ale nastane obrat nazpátek. Tedy že finanční sektor, včetně fintechu, se bude snažit zase zvětšit frikce na straně depozit a svého financování a posunout jejich povahu směrem k oné dlouhodobosti. Pak jsou tu samozřejmě možnosti další regulace a to směrem ke složitosti. Či naopak jednoduchosti – prostě výrazně vyšší požadavky na vlastní kapitál bank, respektive všeho, co jimi efektivně je.

Ještě k onomu vracení se k vyšším frikcím, které by na první pohled paradoxně zvyšovaly stabilitu bank: Něco podobného můžeme pozorovat u měn, kdy jejich plná flexibilita a otevřenost toku kapitálu může někde zvyšovat riziko pro danou ekonomiku. Možná můžeme zobecnit, že volný pohyb kapitále/depozit musí zapadat do celkového kontextu, či odolnosti systému. Čímž jsme třeba zase u vyššího kapitálu bank.

 

Čtěte více:

Spolupráce Fordu s Teslou a Cybertruck čekající, až se nabije F-150
30.05.2023 15:06
Bývalý ředitel Fordu Mark Fields hovořil na CNBC o nově ohlášené spolu...
Ark Invest: Umělá inteligence a velké technologické firmy
31.05.2023 6:51
NVIDIA je stále sázkou na umělou inteligenci, ale valuačně již není ta...
Robotaxíky a hodnota Tesly – pár finance fiction úvah
30.05.2023 17:31
Ark Invest věří Tesle, včetně toho, že bude významným hráčem na novém ...
Wood: Americká ekonomika spěje k deflaci, Čína těžko investovatelná
31.05.2023 15:28
V dalším rozvoji umělé inteligence a s ní souvisejících investičních p...
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v dubnu stouply na 2,19 bilionu korun
31.05.2023 15:59
Dluhy českých domácností u bank v dubnu meziměsíčně stouply o 31 milia...

Váš názor
  •  
    01.06.2023 13:41

    "Podle toho prvního si půjčují krátkodobě a ony samy půjčují a investují dlouhodobě. Alternativní pohled na fungování bank říká, že financování bank je ve skutečnosti také dlouhodobé povahy." Ani jedna z těch alternativ není správná. Banky si na poskytování úvěrů nic nepůjčují. Banky poskytováním úvěrů půjčované peníze vytváří. Automaticky tak při poskytnutí úvěru v bilanci banky vzniká dlouhodobé aktivum v podobě poskytnutého úvěru a krátkodobé pasivum v podobě bezhotovostních peněz připsaných na vkladový účet klienta, kterému banka poskytuje úvěr. Tento automatický nesoulad mezi splatností aktiv a pasiv nemůže banka řešit jinak, než zajištěním se proti riziku změn úrokových sazeb. Pokud banka poskytuje daný úvěr za fixní sazbu a související vzniklý vklad úročí plovoucí sazbou, dostává se do rizika růstu úrokových sazeb a toto riziko musí aktivně řídit/zajistit, zpravidla prostřednictvím úrokového swapu. Na banku, která se proti úrokovému riziku zajišťuje, pak nemůže jakýkoliv vývoj úrokových sazeb jakkoliv negativně dopadnout. Banka u každého úvěru určuje výši své "fixní" úrokové marže již v při poskytnutí úvěru okamžiku zajištění úrokového rizika na celou dobu splácení daného úvěru. Jakékoliv následné změny úrokových sazeb pak na příjem v podobě úrokové marže již nemají žádný vliv. Tohle je úplný základ podnikání bank. Řešit nějak systémově, že některé banky na řízení rizik kašlou tím, že se jim zvednou kapitálové požadavky je úplně absurdní trestání těch odpovědných za hříchy těch neodpovědných. Stačí jen zpřísnit dohled na bankami v ohledu řízení rizik.
    Richard Fuld
Aktuální komentáře
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:24Investice ve světě, který rychle stárne
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever
9:43Aerolinky Wizz Air (+5 %) se po třech letech ztrát vrátily k celoročnímu zisku
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  
8:08Skupina Colt CZ v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila výnosy, zisk jí ale klesl
8:02Braňo Soták: Příběh Nvidie je zkrátka neuvěřitelný, velmi pravděpodobně ještě uvidíme nová maxima  
5:55ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
22.05.2024
22:37Nvidia (+5 %) oznamuje výsledky na očekáváním a silný výhled pro 2Q. Zvyšuje dividendu a avizuje akciový split
17:57Extrémem světových trhů jsou stále Spojené státy na straně jedné a UK na straně druhé
17:15Pavol Mokoš: Nová maxima na amerických trzích, pozitivní impulzy a sázky na vítěze
16:50Analýza: Do pět let nahradí AI většinu dovedností administrativních pracovníků

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů