Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Starý světový řád je pryč a už se nevrátí

Víkendář: Starý světový řád je pryč a už se nevrátí

16.09.2018 12:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý německý velvyslanec v USA Wolfgang Ischinger v rozhovoru pro Der Spiegel tvrdil, že americký prezident Donald Trump „ohrožuje světový řád“. A pro Německo tento „epochální posun“ znamená ztrátu identity. Poprvé si začínající úpadek starého řádu podle svých slov uvědomil v únoru 2007, když ruský prezident Vladimir Putin ve svém projevu v Mnichově „extrémně agresivně zpochybňoval vůdčí roli USA“. Pak přišla válka v Gruzii, kterou ale Západ ignoroval a „v podstatě ignoroval realitu až do roku 2014, kdy došlo k zabrání Krymu“. Pak ji již dál ignorovat nešlo.

„V období po rozpadu Sovětského svazu nebyla ve světě situace ještě nikdy tak nebezpečná, jako nyní. Primárním důvodem je zmizení vzájemné důvěry. Můžeme jen zhruba odhadovat, jak bude vypadat nová éra. Novou roli hraje Rusko, Čína expanduje, po celém světě vidíme násilné konflikty jako například válku v Sýrii, jejíž důsledky pociťuje zejména Evropa. Turecko bývalo spolehlivým partnerem, ale to se mění, a výrazná nestabilita je patrná i v EU,“ míní Ischinger. Dodává však, že největší hrozbu pro globální liberální řád představuje Donald Trump.

Příčin popsaných změn je hned několik. Končí hegemonie Spojených států, ve stejnou dobu roste vliv Číny. Otázkou je, kdo bude garantovat globální řád, když Spojené státy tak činit nehodlají? „Spojené státy dělají pro NATO stále více než celý zbytek dohromady. Jenže bohužel to není to jediné, na čem záleží. Jde i o slova, a Trumpova slova jsou jako jed, který ničí soudržnost Západu,“ míní Ischinger.

Nejcitelněji podle bývalého diplomata pociťují současné změny Němci, protože ti mají za sebou sedmdesátiletou cestu zpět na Západ, a tudíž „nyní téměř pociťují ztrátu identity, ztrátu, která je mnohem horší než u Francouzů nebo Britů“. Trump přitom ale nemůže za všechno, protože „už Barack Obama odmítal starat se o všechny problémy“. Německo zase bylo po celá desetiletí zvyklé přesouvat zodpovědnost za svou obranu na jiné země. Šlo o „relativně harmonický vztah mezi velmocí a jejími podřízenými partnery z Evropy“. Jenže tento vztah se blíží ke svému konci a ve své předchozí formě se už nevrátí.

Ischinger ovšem nesouhlasí s hlasy, které tvrdí, že Němci stále nejsou ochotni dávat větší částky na svou obranu. Poukazuje na nedávný průzkum veřejného mínění, který ukazuje, že pro zvýšení výdajů na obranu je větší část společnosti, než se předpokládalo. „Je ale třeba vysvětlovat, proč je takový krok v našem zájmu a že jej nečiníme jen proto, že nám to řekl Trump,“ tvrdí Ischinger. A dodává: „Pokud chcete v Německu vyhrát volby, není dobrým tahem tvrdit, že přichází nezvratitelná změna. Stejně tak ale nejde stále voliče uspávat, protože reformy v oblasti bezpečnosti jsou potřebné.“

„Jednu věc jsem se za posledních 40 let naučil: Diplomacie bez schopnosti prosazovat své zájmy vojensky není ničím než pouhým politickým symbolismem. Ten si může dovolit nějaká malá evropská země, ale ne Německo. Pokud se Německo omezí v boji proti Islámskému státu na pár fotek z průzkumného letadla a namísto něj tam pošlou stíhačky Dánové, kterých je jen 5 milionů, něco není v pořádku. Německo často nabízí jen naprosté minimum, a to není recept, jak vést ostatní,“ řekl Ischinger. Nejde přitom podle něj o to, aby se z Německa stal významný globální hráč, ale o to, aby Evropa byla schopná rezolutně a důvěryhodně bránit zájmy svých více než 500 milionů obyvatel.

Zdroj: Der Spiegel

 
 

Čtěte více:

Medveděv: Sankce bude Rusko považovat za vyhlášení obchodní války
10.08.2018 8:36
Jakékoli sankce USA, které se dotknou ruských bankovních operací nebo ...
Víkendář: Největším nebezpečím pro Německo jsou Němci
12.08.2018 9:26
Jestliže během letošního léta navštívíte Německo, uvidíte zemi, které ...
Víkendář: Německo dalo světu Goetheho i Goebbelse. Co nabídne nyní?
09.09.2018 10:45
Když východoněmeckým městem Chemnitz minulý týden pochodovali pravičác...
Anonymní článek v NYT hovoří o odporu v Trumpově administrativě
06.09.2018 14:30
List The New York Times (NYT) zveřejnil ve středu na svém webu názorov...
Rusko a Čína se společně otáčí proti USA
12.09.2018 14:35
Pokud ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě uznává některého ameri...

Váš názor
  •  
    16.09.2018 20:21

    Evropa má rezolutně a důvěryhodně bránit zájmy svých více než 500 milionů obyvatel ? To je pěkná blbost. Němci mají svoje zájmy, Francouzi své a třeba Poláci taky své. No a ti noví voliči evropských socanů, kteří se hrnou z Afriky a Arábie do Evropy pro sociální dávky (už jsou jich miliony, plus ty miliony z dřívějších let), ti mají taky svoje zájmy. Tak o jakých zájmech ti Germáni vlastně mluví ?
    Peté13
    • Slepý
      17.09.2018 9:05

      Každý stát má jistě své zájmy, ale své zájmy má i evropské společenství. A to zejména proto, protože každý evropský stát je sám o sobě ve světovém měřítku směšně bezvýznamný.
      Pracovitý Prosecký
  •  
    16.09.2018 20:15

    Západ válku v Gruzii neignoroval, ale způsobil. Tak dlouho všemožně podporovali toho požírače kravat, až si ten mamlas myslel, že si může dovolit všechno, vč. ostřelování města plného civilního obyvatelstva.
    Peté13
  • Ten Špígl taky otiskne každou bl bost
    16.09.2018 15:04

    Pak přišla válka v Gruzii, kterou ale Západ ignoroval a „v podstatě ignoroval realitu až do roku 2014, kdy došlo k zabrání Krymu“. Pak ji již dál ignorovat nešlo. Jinými slovy: Západ toleroval realitu do té doby, dokud Rusko, rozložené otřesy po rozpadu Sovětského svazu a vedené šaškem bez programu Jetzinem jen přitakávalo akcím Západu, nebo na ně nereagovalo co se týče zahraniční politiky. Co se ekonomiky týče, "v pořádku" bylo, že západní firmy si mohly brousit zuby na nerostné bohatství. Logicky od chvíle, kdy tomu tak není, troubí západní kapitál na poplach proti ruskému imperializmu. Důvěřivé duše, v našich českým podmínkách často ovlivněných událostmi z r. 68 neprokouknou, že je tomu úplně naopak. Jestřábí politika rozlívání EU stále na východ, do tradiční sféry Ruska, následovaná vojsky NATO - to není jasná provokace? Uvědomme si, že ospravedlnění není, respektive je jedině v obvinění Rusů z agresivity. Metry kterými se měří, musí být dva: na zabrání Krymu, ruské obavy z vývoje v Kyjevě, na druhé straně všechno ostatní. Potlačení referenda v Katalánsku nikoho v EU nedojalo, vyjmenovávat řadu agresí USA po světě ve svatém jménu demokracie je nošení dříví do lesa. Obehraným argumentem protiruských jestřábů jsou polské obavy z Ruska. Na místě je zmínit, že jde o historické rivaly od raného středověku a jeden národ druhému nikdy nic nedaroval.
    Ullsperger
    • .
      17.09.2018 18:19

      Vy zjevně ani nechápete, že je přirozeným právem každého suverénního národa spolupracovat s tím, koho si za partnera vybere. Vy znáte jen ruské imperiální zájmy a nic jiného Vás nezajímá. Pak se nedivte, že Vaše názory ostatní vůbec nezajímají a žvanit o obkličování Ruska si můžete tak maximálně u Vás na toaletě...
      stanislav.hrouzek
    • Re: Ten Špígl taky otiskne každou bl bost
      17.09.2018 9:06

      Raději budu součástí toho vašeho "agresívního" Západu než ruské říše.
      Pracovitý Prosecký
      •  
        17.09.2018 9:48

        Svatá pravda, pane Pracovitý Prosecký, já také budu raději bohatý a krást, než nemajetný a čestný.
        svokas
        • zvíře
          17.09.2018 19:27

          Čestně nás okupovali slinte
          Velkamedvědice
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo