Není pochyb o tom, že komodity byly, jsou a budou podléhat cyklům. Jen v letošním roce jsme však byli svědky rozdělení vývoje i na jakési minicykly. V lednu komodity padaly, tento trend se však v únoru obrátil a konečně se dočkaly oživení. Vzhledem k tomu, že fundamenty se však tak rychle nemění, lze připsat růst komodit v posledních týdnech spíše lepšímu tržnímu sentimentu a to hlavně díky Číně.
Pravdou zůstává, že při pohledu na strmé pohyby směrem vzhůru je potřeba si uvědomit, jak extrémně nízká byla základna, od které se komodity konečně mohly odpíchnout. Od mnohaletých minim, na kterých se jejich ceny pohybovaly v prosinci loňského nebo lednu letošního roku, došlo k oživení poptávky. Kupříkladu globální poptávka po oceli se meziročně zlepšila z propadu o 6 procent na pokles o 2 procenta. Zároveň se vrátila určitá míra důvěry v trh, které do značné míry pomohlo další uvolňování měnových politik centrálních bank. To vše v konečném součtu v několika posledních týdnech podporovalo komoditní účetní knihy i díky oživení sezónní složky poptávky.
Železná ruda za posledních 6 měsíců
Jakkoliv se může zdát, že situace na komoditách se obrací k lepšímu, výhled pro letošní rok tolik příznivý není. Fundamenty se nijak zásadně nezměnily a poptávka není dostatečně agresivní. Většina komodit se i nadále potýká s obrovskými zásobami a přebytkem na trhu - hlavním faktorem, který ceny poslal na několikaletá minima a není zatím zdaleka minulostí. Nedávnému oživení tak bezesporu do značné míry pomohla rostoucí cena ropy, která obecně podpořila tržní sentiment. Navíc korelace mezi cenou ropy a například mědi byla v posledních šesti měsících silná. Je to právě černé zlato, které v lepším případě investice do komodit přitahuje, v tom horším od nich zrazuje.
Měď za posledního půl roku
Ropa zůstává pro širší komoditní cyklus klíčová a ostatní komodity většinou stahuje s sebou. Růst cen černého zlata podpořený hlavně potenciální dohodou o zmrazení produkce nejen členskými státy OPEC přilákal některé investory zpět ke komoditám. Převažuje však názor, že ropná rallye posledních týdnů není založena na fundamentech a jako taková není udržitelná. Silnější dolar podpořený komentáři představitelů Fedu a další růst zásob surové ropy v USA navíc včera i dnes poslal ceny ropy zpět jižním směrem.
Ropa Brent od počátku roku
Výzvy, kterým byl komoditní sektor vystaven v loňském roce, z velké části přetrvávají. Volatilita na komoditách tak podle na trzích i nadále nebude ojedinělým jevem. Komodity v poslední době navíc podle těžily i z obrovského nárůstu dovozu ropy, mědi, železné rudy nebo jiných surovin do Číny. Udržitelnou úroveň si komoditní trhy prozatím hledají jen obtížně. Ani si nemyslí, že by nastal čas sázet na suroviny a akciové tituly z tohoto sektoru. Jednak proto, že podle Goldman by ceny surovin musely zůstat nízko déle, aby vedly k omezení produkce a potažmo tak pomohly k obnovení rovnováhy na přezásobených trzích. Banka navíc sází na trojnásobné zvyšování amerických sazeb v tomto roce. To by nevyhnutelně přispělo k posílení dolaru a následnému zatížení v americké měně denominovaných komodit.
Zdroj: FT, WSJ, CNBC, BBG