Super-Mario neboli prezident ECB Draghi opět ukázal, že umí trhy překvapit a to i v opačném gardu. ECB totiž udělala viditelně méně expanzivní změny, než trhy očekávaly. To se týká jak snížení depozitní sazby jen o 10 bazických bodů, tak faktu, že objemy nově nakupovaných dluhopisů nebyly navýšeny. Zde byl přitom trh nastaven tak, že měsíční suma kupovaných dluhopisů (60 miliard) bude zcela jistě navýšena. Ostatní důležitá opatření přednesená prezidentem Draghim – tedy prodloužení nákupů dluhopisů do března 2017 (s možností dalšího natažení programu QE), resp. reinvestice prostředků získaných splacením dluhopisů držených v bilanci, nemohly vykompenzovat zklamání ze zbylých kroků.
Rozhodnutí ECB, které bylo nepochybně méně holubičí, než trh čekal, se ukázalo být velmi dobrou zprávou pro euro, což se projevilo nejen v paritě s dolarem, ale i středoevropskými měnami a dokonce i s korunou. Na vrub české měny dodejme, že pro Česko je nejdůležitější zprávou natažení kvantitativního uvolňování za horizont roku 2016. To podle nás znamená, že ČNB neopustí intervence proti koruně dříve než v prvním kvartále roku 2017. Co se týká sazeb ČNB, tak snížení depozitní sazby ECB „jen“ o 10 bazických bodů nevytváří dostatečně velký tlak na ČNB, aby byla nucena snížit úroky rovněž do záporu. Oficiální úrokové sazby by tak v ČR měly zůstat beze změny.
Nicméně “show must go on” a trhy musí rychle zapomenout na ECB a rychle se soustředit na listopadová data z trhu práce v USA a zasedání OPEC. Další vynikající číslo z trhu práce a eventuální dohoda OPECu o redukci produkce by dokonaly dílo zkázy pro vládní dluhopisy, ovšem s takovým scénářem nepočítáme, neboť přírůstek nových pracovních míst by měl být v USA jen na úrovni 180-190 tisíc, přičemž u OPECu čekáme, že se Írán se Saudskou Arábií nedohodne na snížení výstupu kartelu…
Region - forex
Zasedání ECB přineslo na regionální měnové trhy zvýšenou volatilitu. Kromě toho, že zklamání v podobě méně holubičího výstupu z jednání rozhýbalo trochu i korunu, jež se vzdálila od intervenční hranice ČNB, tak výraznější dopad mělo především na kurzy forintu a zlotého. Obě měny vůči euru oslabily výrazněji (forint asi o 0,8 % a zlotý o procento).
Pro Česko je nejdůležitější zprávou ze včerejšího zasedání ECB natažení kvantitativního uvolňování za horizont roku 2016. ČNB proto pravděpodobně neopustí intervence proti koruně dříve než v prvním kvartále roku 2017. Co se týká sazeb ČNB, tak snížení depozitní sazby ECB „jen“ o 10 bazických bodů nevytváří dostatečně velký tlak na ČNB, aby byla nucena snížit úroky rovněž do záporu. Oficiální úrokové sazby by tak v ČR měly zůstat beze změny. Volatilitu koruny může navíc zvyšovat případné odbourávání sázek na dřívější exit ČNB z intervenčního režimu, které se mohly v trhu alespoň částečně budovat právě v souvislosti s velkými (holubičími) očekáváními před zasedáním ECB.
Dluhopisy
Německé dluhopisy zažily masivní výprodej. ECB zaostala za očekáváními a nenavýšila vůbec měsíční nákupy cenných papírů - rozhodla “pouze” o reinvesticích výnosů ze stávajících dluhopisů a natažení politiky QE. Výnos desetiletého německého dluhopisu vyskočil během včerejška o 20 bps a těžko mu v nejbližších dnech něco pomůže - to by se pod výraznější tlak musely dostat akciové trhy. Dnes bude zajímavé sledovat, zda podobně dobře jako ADP report dopadnou v USA také celkové souhrnné statistiky z trhu práce. Náš odhad je lehce pod konsensem trhu (zhruba 180-190 tis.). Je to jedna z posledních důležitých informací, které trhy dostanou před prosincovým zasedáním Fedu.
Komodity
Cena ropy Brent výrazně kolísala i den před zasedáním OPECu. Cena měsíčního kontraktu vzrostla o 3,2 %, k čemuž významně dopomohla ECB. S trhem kromě toho hýbaly zejména (zřejmě nepříliš podložené) informace o tom, že Saúdská Arábie navrhne snížení produkce ropy o 1 milión barelů denně. Ty však poslední zprávy vyvrací.
Co se týče samotného zasedání, tak my zásadní změnu politiky nečekáme. Dosavadní politika “kartelu”, zdá se, přináší své zamýšlené plody (i když asi menší, než se čekalo) a produkce ropy v zemích mimo OPEC v příštím roce pravděpodobně poklesne. Kromě toho budou dohodě bránit neshody mezi dvěma dlouhodobě nejvýznamnějšími členy OPECu, tedy Saúdskou Arábií a Íránem (a to bez ohledu na to, že obě země by jistě vyšší ceny ropy přivítaly). Pokud se tento scénář potvrdí, tak lze alespoň v prvním okamžiku očekávat propad cen ropy. Na druhou stranu však platí, že krátké pozice ve futures kontraktech na Brent i WTI dosahují vysokých objemů, což pro následující týdny zvyšuje pravděpodobnost krátkodobých prudkých výkyvů směrem vzhůru (viz epizoda letos v srpnu).