Enfant terrible technologických novinek současného světa, podnikatel Elon Musk, se znovu veřejnosti řádně připomněl. Za společnost SpaceX totiž oznámil, že jeho „vesmírná firma“ zřejmě už letos v prosinci přepíše historii. Čím? Za dosud neupřesněných investic totiž SpaceX chystá start nové vesmírné rakety. A pokud se vše povede, nový stroj by měl ˇvýrazně snížit firemní výdaje". A to hlavně za start, kdy za pohonné hmoty, personální a režijní náklady platil dosud řádově miliony dolarů. Nově by se měly náklady snížit na řádově sto tisíce. Vývoj a jeden start rakety SpaceX firma vyčíslila na zhruba 61 milionů dolarů.
Jsou to zhruba čtyři měsíce, kdy svět obletěly záběry zániku poslední vesmírné rakety SpaceX, která explodovala po startu. Raketu Falcon 9, která měla mimo jiné vynést k Mezinárodní vesmírné stanici zásoby, zničily podle inženýrů vzpěry, připevněné k hornímu dílu rakety. Podle amerických médií se dvounohé části rakety ulomily a prorazily zásoby s heliem, které tak vniklo do nádrží s kapalným kyslíkem. To způsobilo výbuch nádrže a nakonec zničení rakety. Od června SpaceX intenzivně problém řešila a nyní Elon Musk prohlásil, že nový start rakety plánuje letos v prosinci.
Ve hře není málo. Úspěšný start totiž bude nutný pro dosavadní ztráty firmy. Neúspěšným startem totiž firma SpaceX přijde o miliony dolarů. Server TECHInsider.com dodává, že SpaceX ale míří údajně výš. Nové technologie by měly totiž umožnit návrat části rakety na Zem (např. přistáním v oceánu), což by mělo umožnit mnohamilionové úspory. Kapalné palivo rakety by se tímto dalo znovu použít a raketa by mohla do vesmíru létat po celá desetiletí. „Jestliže naši inženýři přijdou na to, jak efektivně znovu použít rakety, stejně jako letadla, snížíme náklady letů do vesmíru na přijatelnou úroveň," napsal Musk na internetové stránky společnosti SpaceX. Není proto vyloučeno, že náklady na opakované použití vesmírné rakety by mohly náklady na start přiblížit k hodnotě několika set tisíc dolarů, místo aktuálních milionů.
Elon Musk ale lidem a investorům na celém světě vzkázal: „Držte nám palce!“ A aby mohli zjistit, jak vypadá přistávací proces rakety SpaceX, připravil pro ně online aplikaci, která prý věrně zobrazuje popisovaný manévr. Takže, pokud se vám podaří se strojem bez potíží přistát, populární větu: „Houstone, máme problém,“ zřejmě neuslyšíte, dodávají TECHInsider.
Zdroj: TECHInsider, Bloomberg