Panika na akciových trzích z posledních dnů doprovázená propadem cen komodit dopadla mimořádně negativně na všechny tzv. komoditní měny, včetně ruského rublu.
Zpomalování čínské ekonomiky s sebou přináší sníženou poptávku po komoditách, které druhá největší světová ekonomika ve velkém spotřebovává (Čína kupuje zhruba osminu světového objemu ropy, přibližně čtvrtinu objemu zlata, téměř třetinu bavlny a až polovinu všech hlavních základních kovů). Potíže v Číně se tudíž rychle zrcadlí v cenách komodit, které prošly výraznou korekcí.
Pro ruskou ekonomiku je nejdůležitější vývoj ceny ropy (Brent), která tvoří masivní část exportních a potažmo rozpočtových příjmů ruské federace. Barel ropy Brent za poslední měsíc ztratil téměř 20 % (-10 dolarů) a klesající cena černého zlata opět drtí ruskou měnu. Že je rubl vskutku komoditní měnou, ukazuje následující graf, ve kterém rubl (žlutá) věrně kopíruje vývoj v cenách Brentu (modrá).
Rubl za posledních 30 dní odevzdal na páru s dolarem 19 % své hodnoty a v pondělí, když vrcholil akciový a komoditní propad, se podíval opět nad kurz 70 USDRUB, tedy na hodnotu, kde se ruská měna obchodovala naposledy na přelomu roku při měnové krizi, viz graf.
Na přelomu roku zareagovala ruská centrální banka (Bank Rossii) na prudký pokles hodnoty rublu extrémním utažením měnové politiky a skokově zvýšila úrokové sazby o 6,5 p.b. na 17 %. Ani tento krok však volný pád rublu nezastavil a pomohla až stabilizace v cenách ropy. Od té doby Bank Rossi už 5x sazby snížila, aby podpořila (sankcemi) oslabenou ekonomiku a vytáhla Rusko z recese.
Včera však ruské ministerstvo hospodářství zhoršilo odhad vývoje hrubého domácího produktu na letošní a příští rok. Nově pro letošek ministerstvo předpovídá pokles HDP o 3,3 procenta, příští rok pak počítá s návratem k růstu, který se bude pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent. Obnovený pokles cen ropy a obavy o globální růst přitom byly hlavními příčinami negativní revize HDP.
Ruská měna se letos již podruhé během necelého roku dostává pod výrazný tlak, který se může přetavit v akceleraci inflace a inflačních očekávání. V zimě se slabý kurz projevil (mimo jiné) nárůstem inflace na dvoucifernou úroveň, což mělo za následek devastaci reálných disponibilních příjmů ruských domácností a následný útlum soukromé spotřeby (velmi dobře patrný z tržeb maloobchodníků).
Fundament stojící za vývojem cen ropy se od začátku roku příliš nezlepšil, spíše naopak. Prohlubují se obavy ohledně kondice čínského hospodářství, nabídku černého zlata by mohl navýšit nově Írán, pokračuje bitva OPEC s ostatními těžaři o tržní podíl, což jsou všechno argumenty, které ceně ropy neprospívají. Platí přitom, že potíže na ropě znamenají potíže pro rubl.
Pád rublu z posledního týdne může ještě více oslabit ruské hospodářství, akcelerovat inflační tlaky, zvýšit odliv kapitálu a zastavit cyklus měnového uvolňování (v případě dlouhodobějšího propadu hodnoty měny). Snižováním úrokových sazeb se přitom Bank Rossii snaží povzbudit ruské hospodářství a vynucený obrat/zastavení měnové expanze by bylo čárou přes rozpočet pro monetární autoritu i ruskou ekonomiku.
Rubl dnes proti dolaru ztrácí 1 % na 69,6 USDRUB a ruské měně nepomáhá ani 0,5procentní zdražení ropy Brent.