Když už čínské státní deníky píší o černém pondělí na akciovém trhu, něco se skutečně děje. Včerejší prudký propad čínských akcií zahnal do defenzivy prakticky všechna riziková aktiva - americké trhy otevřely v hlubokém záporu - v jednu chvíli ztrácel dokonce 21 %. I když vyspělé trhy poměrně velkou porci počátečních ztrát smazaly, stále odmazaly v průměru 4-5 % a index strachu VIX se usadil na nejvyšších úrovních za poslední čtyři roky (od doby, kdy vrcholila euro-krize).
Pod tlak se dostal také americký dolar a to poněkud paradoxně (přímá expozice USA vůči Číně je nižší). Výprodeje na akciových trzích nastartované čínskou panikou ale výrazně snížily sázky na první růst úrokových sazeb v USA a tím poslaly dolar do "kolen".
Čínský šok má totiž větší potenciál změnit chování amerického Fedu než ECB. Od ECB nikdo v nejbližším roce a půl neočekával utažení měnové politiky, zatímco Fed se připravoval na zvýšení úrokových sazeb v nejbližších měsících. Čínský "výplach" mu může plány hodně zkomplikovat.
Američané vyváží do Číny "pouze" necelé 1 % HDP ročně. Pro USA ale není tak nebezpečný přímý propad vývozů do Číny jako dopad krize do hospodaření nadnárodních amerických firem, které v Číně častokrát realizují velkou část z celkových tržeb (v případě Applu například okolo 20 %). Propad amerického akciového trhu může ohrozit dnešní optimismus amerických spotřebitelů (ti mají v akciích uloženy nemalé peníze) a vést ve finále k odložení prvního růstu sazeb v USA. A právě proto americký dolar ztrácí půdu pod nohama a Čína spolu s kondicí akcií bude určujícím motorem pohybů na eurodolaru v nadcházejících čtrnácti dnech. Dolar jednoduše může v nejbližších týdnech zaznamenat ještě další ztráty, ty by ale měly by být časově omezené - v návrat trendu silného eura nevěříme.
Region - forex
Pokračující výplach na čínském akciovém trhu se projevuje i v regionu. Kromě výrazného propadu akcií je větší nervozita patrná i na měnových trzích. Nejvýrazněji oslabuje zlotý (za týden bezmála o 1,5 %). K tomu přispěla zřejmě i horší domácí makročísla a roli mohou hrát i blížící se parlamentní volby. Potíže rizikových aktiv trošku rozhýbaly i stojaté vody na trhu s korunou, nicméně té naopak domácí statistiky v čele se silným růstem HDP ve druhém čtvrtletí pomáhají.
Dnes je v regionu v centru pozornosti maďarská centrální banka. Její zasedání by však nic zásadního přinést nemělo. Hlavní roli tak bude poněkud nepřekvapivě hrát další vývoj v Číně a jeho průsaky na hlavní trhy.
Dluhopisy
Prudké propady na čínských akciových trzích se nemohly neprojevit na trzích dluhopisových. Americký desetiletý vládní výnos sice nakonec klesl jen mírně, avšak během dne se pohyboval hluboko pod 2 %. Obdobný byl i vývoj výnosů na hlavních evropských trzích, přičemž německý vládní výnos nakonec mírně vzrostl. Pod tlakem byly vládní dluhopisy v Polsku a v Maďarsku.
Hlavním tématem na trzích zůstává sice Čína, ale ve zbytku týdne bude zajímavé sledovat, jak se dluhopisové trhy vypořádají s revizí amerického HDP za druhý kvartál. Německé dluhopisy dnes zajímají i výsledky indexů Ifo (revize HDP za druhé čtvrtletí se v Německu obešla bez překvapení).