Ještě v pátek odpoledne byl řecký premiér Tsipras především anglosaskými médii vykreslován jako mladý velmi schopný politik, který nejenže dokáže zpacifikovat domácí scénu, ale nakonec si dokáže omotat kolem prstu věřitele z eurozóny. A zatímco Tsipras tančil na vlně zájmu evropských médií a sociálních sítí, tiše v koutě seděl německý pitbul a čekal, až přijde jeho chvíle. Ta přišla skutečně o víkendu, kdy se věřitelé převážně severských zemí eurozóny bez varování pustili do řecké delegace na dalším summitu Eurogroup. Servítky šly konečně stranou a Řecko dostalo na vybranou - buď okamžitě přijme to, co tak statečně odmítlo v referendu a přihodí k tomu v privatizaci navíc 50 miliard euro anebo jej čeká v eurozóně trestná lavice - podle Němců jakýsi dočasný Grexit. Přitom nejen my v Čechách víme, že když nějaká mocnost usoudí, že "něco" bude jen dočasně, tak to fakticky znamená natrvalo.
Ponechme teď stranou politický rozměr vyhrocené situace, kdy jedna strana hovoří o totální ztrátě důvěry a druhá o totálním ponížení a řekněme si, že to nejdůležitější co musí sledovat všichni a to i globální finanční trhy je čas. Ten nikdy nebyl na řecké straně, ale protože ta zahajuje již třetí týden se zavřenými bankami a kapitálovými kontrolami, tak každý den navíc kdy tento stav přetrvává, se zatraceně počítá. Když Syriza přebírala před šesti měsíci řeckou ekonomiku, bylo možná zapotřebí zvenčí přisypat "jen" 7 mld. euro, dnes se ale bavíme o dalším záchranném balíku ve výši 85 mld. euro! Tato částka přitom každým dnem narůstá, neboť ekonomika jde do kolen a především řecké banky bude nutné kompletně rekapitalizovat.
Čas však začal být pro Řeky extrémně vzácný i z dalších důvodů: za prvé, řeckým bankám údajně dochází hotovost, za druhé sociální napětí stoupá a konečně nervozita ECB také. Její bilance je ve zjevném ohrožení, neboť eurová likvidita, kterou Řecku poskytla, se jí nemusí vrátit. A to zde nemluvíme o dluhopisech za 3,5 mld. euro, které musí Řecko splatit ECB 20. července. Při hektických vyjednáváních na tuto situaci také prezident ECB Draghi několikrát upozornil, ale byl prý usazen německým ministrem financí…
No uvidíme, jak se vše vyvrbí, pokud je taktikou severní osy věřitelů vyčkávání na totální kapitulaci Řecka, tak je možné, že to bude muset být opravdu nakonec Draghi, kdo Atény z eurozóny odpojí - pokud to Řekové neudělají sami…
Region - forex
Vyhlídky na dohodu s Řeckem v pátek prospívaly regionálním měnám, které vůči euru vesměs posilovaly. Zisky koruny byly víceméně kosmetické a pár EUR/CZK se vrátil jen těsně pod 27,10, ale posílení forintu a zlotého bylo o poznání výraznější (zhruba o procento).
Co se týče regionálních událostí, tak nadcházející týden je tradičně ve znamení polských makročísel. Úvod týdne bude však zejména o Řecku. Poslední zprávy naznačují, že řecká vláda patrně pod rostoucím tlakem věřitelů a domácí situace (zavřené banky) značně ustoupila. To je sice z hlediska regionálních měn pozitivní zpráva, avšak míra nejistoty zůstává velice vysoká a prostor pro posílení se tedy značně omezuje.
Dluhopisy
Rostoucí naděje na dohodu s Řeckem byly v pátek patrné i na dluhopisových trzích. Desetiletý německý vládní výnos vzrostl o 18 bps a francouzský o 13 bps, zatímco výnosy španělské a italské klesaly o 4 bps. Řecký desetiletý výnos poklesl v pátek o 521 bps.
Je jasné, že trhy dluhopisů v eurozóně budou i nadále sledovat zejména Řecko, jež se ocitá pod stále větším tlakem. Seznam požadavků věřitelů v čele s Německem je vskutku impozantní a otázkou je, zda jej budou chtít řečtí politici akceptovat.