Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Temná hmota krotí medvědy

Temná hmota krotí medvědy

20.03.2015 18:45

Temná hmota je označení hypotetické formy hmoty. Její existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami. O povaze temné hmoty existuje množství teorií, většina z nich se shoduje na faktu, že temnou hmotu lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou“ (zdroj: Wikipedia). Ti, kteří se pohybují na trhu a hledí na fundament, ohodnocují firmy, srovnávají valuace a věnují se podobným činnostem, ví, že na akciových trzích také existuje temná hmota. Říká se jí riziková prémie trhu, či MRP. A ta by mohla vyprávět ... a v tomto článku také bude.

U dluhopisů lze rizikové prémie jednoduše měřit, jednoduše si na ně „šáhnout“. Každý dluhopis má totiž v daném okamžiku jasný výnos a tudíž i jasnou rizikovou prémii k obligaci méně rizikové. U akcií se předpokládá, že jejich relativně vyšší rizikovost sebou musí nést vyšší požadovanou návratnost – tedy také onu rizikovou prémii. Protože ale u nich není znám očekávaný tok hotovosti, není znám ani „výnos“ a tudíž ani výše MRP. Pokud chceme MRP odhadnout, musíme učinit nějaký předpoklad ohledně budoucího cash flow, které budou akcie generovat. Pokud se akcie obchoduje za 100 a my očekáváme, že vynese ročně dividendu ve výši 10 , obchoduje se s požadovanou návratností 10 %. Pokud jsou bezrizikové výnosy 4 %, je riziková prémie u tohoto titulu 6 %. Jde o princip, který často používám v sérii Zaostřeno na blue chips. Podstatné je, že MRP můžeme také vlastně pozorovat jen díky „gravitačnímu vlivu na jiné předměty“ – srovnává nám totiž vztah mezi cenami, očekávaným CF a bezrizikovými výnosy.

A nyní se už konečně dostávám k jádru věci – aktuálním odhadům naší akciové temné hmoty od CSFB. Nejde pouze o sousto pro ty, kteří se aktivně věnují valuacím. MRP totiž může sloužit jako valuační měřítko – pokud jsou prémie neobvykle vysoko, značí to silný pesimismus a averzi k riziku. Návrat ke standardu by tak přinesl posílení cen na trhu. Pokud jsou prémie naopak nízko, na trhu vládnou býci a pokud to přeženou, je jasné, jak to skončí. Přesně to je perspektiva, kterou chci dnes na MRP hledět.

aa

Podle odhadů banky se MRP během sílící dot.com bubliny propadala až do záporných hodnot. To znamená, že od akcií se z hlediska návratnosti požadovalo méně než od bezrizikových aktiv. Můžeme se bavit o tom, jak používané metodologie a vstupní proměnné (očekávaný růst CF) křiví jednotlivé odhady, ale nastíněný vývoj je určitě v souladu s intuicí. Po prasknutí bubliny se prémie zvedly, ale stále se držely na relativně nízkých úrovních. Po poslední krizi se posouvají nad historický standard. A dnes jsou cca na mediánu. Jinak řečeno, temná hmota povídá, že ceny na americkém trhu jsou cca na svém – investoři netrpí ani přílišným optimismem, ani přílišným pesimismem, či přesněji řečeno averzemi k riziku.

Při temněhmotné povaze MRP ale nesmíme nikdy zapomínat na Churchilla a jeho poznámku o nedůvěře ve statistiku, kterou si sám nezfalšoval. Následující čtyři obrázky ukazují odhady MRP pro různé trhy od Natixis. Porovnání s odhadem pro SPX z výše uvedeného grafu ukazuje určité rozdíly, vybrané časové období pak dokonce implikuje, že dnes jsou rizikové prémie nestandardně vysoko. Jinak řečeno, averze k riziku je stále dost vysoko a ceny tudíž nestandardně nízko. Zde je ale problém třeba s tím, že průměr, s kterým je současný stav porovnáván, v sobě zahrnuje hodně vychýlený konec dot.com bubliny.

bb

I když odmyslíme od obraz křivící technologické bubliny, nezdají se podle dalších grafů být současné prémie v USA, UK, eurozóně a Japonsku nijak mimořádně nízko (tj., ceny vysoko). Nejde o žádnou podružnou informaci – znamenalo by to, že současné relativně vysoké valuace (PE) jsou odrazem nízkých bezrizikových výnosů a růstových očekávání. Pověstná a potenciálně ničivá honba za výnosy (obvykle spojované s monetárním uvolňováním) se podle obrázků na akciích nekoná. Pesimismus prý prodává lépe a permamedvědi mají nakonec vždy pravdu stejně, jako ji mají dvakrát denně stojící hodiny. Trhy sice mohou být našponované, já tak často zmiňovanou monetární superbublinu na akciích, datech a v temné hmotě ale stále nevidím.

 


Čtěte více:

Německo zvažuje zdanění emisí CO2, špatná zpráva pro energetiky (+ komentář analytika)
20.03.2015 11:14
Německo uvažuje o zavedení daně za nadměrné vypouštění CO2. Tento krok...
TopFiveTech - Apple (DIP) vstupuje do klubu výjimečných DJIA
20.03.2015 13:00
Tento týden byl zase nabušený novinkami v rozžhaveném světě technologi...
Týden technicky - Volatilní týden za námi, zisky sbíralo zlato, SPX stojí těsně pod vrcholem
20.03.2015 15:45
EURUSDDosud suverénní dolar utrpěl v průběhu tohoto týdne ztráty rovn...

Váš názor
  •  
    22.03.2015 19:19

    http://blog.moneymanagedproperly.com/?p=4140(Share
    edy
  • POZOR! POZOR!
    20.03.2015 20:59

    Putinovske Rusko vyviji novy transportni utocny letoun, schopny prepravit az 5 utocnych agresorskych teroristickych tanku. Sankce nejsou dostatecne ucinne, musime pritlacit, aby na to nemeli penize. Ja se strasne bojim, k nam stihnou doletet za 15 minut, ty stroje na smrt budou nadzvukove. Snad nas Martin Stropnicky, jakozto akcni hrdina ze serialu ochrani na vecne casy.
    Mezernik
    • Re: POZOR! POZOR!
      21.03.2015 11:55

      Je zrejme symptomaticke, ze ta vase odruda je primo posedla utkvelymi valecnymi predstavami. Tvuj soucvok 'jarku' zde informoval o novem ruskem raketovem pohonu na bazi studene fuze. Nevis o tom nahodou neco blizsiho, kdyz mate ty vase perfektne informovane a zarucene nezavisle zdroje?
      hm
    • Re: POZOR! POZOR!
      21.03.2015 11:02

      Mladý šulínek ejakuluje.
      VM
      •  
        21.03.2015 12:05

        Ty už ejakulovat nemužeš tak nezavid magore.
        velka-m-edvedice
        • rudokopytník
          21.03.2015 12:42

          Mojí starou nepíchá celé město jako tvojí. Proč asi?
          VM
    • Re: POZOR! POZOR!
      21.03.2015 10:18

      mnohi tu bublinu vidia a veru pravom, obzlast po posilneni dolara o 30 percent za posledny rok je vlastne PE v USA este horsie nez graf. https://twitter.com/FactSet/status/579077579262464000/photo/1
      edy
Aktuální komentáře
22.11.2024
22:01Wall Street si navzdory nepřesvědčivým technologiím připsala růst  
17:33Dají se skloubit predikce Goldman Sachs pro příští rok a pro následujících deset let?
16:24Evropské akcie se v závěru týdne rozjely nahoru. Euru zůstávají ztráty  
15:16Obchodní válka by poškodila USA i Evropskou unii, řekl šéf Bundesbank
14:54Trh moc rychle a přehnaně reaguje na spekulace, vzkazuje šéf Fedu v Chicagu
13:06Prudké reakce na Trumpův výběr administrativy by mohly znamenat příležitost  
12:13Finančník z Miami projevil zájem koupit plynovod Nord Stream 2. Jakou pointu popisuje WSJ?
12:09Lagardeová: Evropa musí urychleně vytvořit jednotný kapitálový trh
11:45Propad eura pod důležitou hranici urychlila slabá data  
11:40Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu překvapivě výrazně zhoršila
10:59Perly týdne: Příští rok sílící dolar a nové rekordy na amerických akciích?
9:08Rozbřesk: Trump-trade, dražší plyn či stávka ve VW, aneb dokonalá bouře pro region
8:20Německo ve třetím čtvrtletí rostlo méně než se očekávalo, Apple chce do roku 2026 dodat Siri více vlastní AI. Evropa v zeleném  
6:07Investiční tip MercadoLibre: Amazon z Amazonie  
21.11.2024
17:51Chytřejší než celý trh?
17:07Wall Street se drží při zemi a Nvidia není největší zátěží  
14:56Braňo Soták k Nvidii: Cyklus investic do AI infrastruktury zůstane netknutý, brzdou výhledu Blackwell  
13:42Prodeje PDD, vlastníka Temu, se po otřesech na čínském trhu prudce zpomalily
13:29Bundesbank: Německu příští rok hrozí vysoké riziko podnikových bankrotů
13:16Technická analýza: Nízká valuace a nákupní signál na BNP Paribas  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data