Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cestou hodného nebo zlého dolaru?

Cestou hodného nebo zlého dolaru?

13.03.2015 14:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký stroj na tvorbu pracovních míst nabírá na otáčkách, v eurozóně a Japonsku se zase objevují známky toho, že stimulace přináší své ovoce. Zdá se, že světová ekonomika celkově těží z posilování dolaru. Namístě je ale varování: Vedle pozitivního scénáře, v němž by rostoucí dolar posílil konkurenceschopnost Evropy a Asie a zároveň podpořil kupní sílu amerického spotřebitele, je tu ještě scénář negativní. V něm by se nervózní kapitál začal prudce stahovat do USA v případě, že by některá z rozvíjejících se ekonomik začala mít problémy s dluhy. K tomu by nabraly na intenzitě strukturální problémy vyspělých zemí. Jak ale bylo naznačeno, doposud se zdá, že dosavadní pohyb na měnových trzích je tím, co světová ekonomika hodně potřebovala.

„V tuto chvíli vidíme scénář hodného dolaru, který posiluje nutné změny v globální ekonomice. Dochází přitom k nejrychlejšímu posílení americké měny za posledních 30 či 40 let. Zvedá se ale z pokrizových úrovní a je tak stále těžké tvrdit, že by jeho kurz už byl nadhodnocen,“ říká Jeremy Lawson ze Standard Life Investments. Poslední data z amerického trhu práce zase přiblížila bod, v němž začne Fed zvedat sazby. ECB a japonská centrální banka naopak svou politiku uvolňují.

V lednu přitom panovaly pochyby, že změna monetární politiky v Evropě a Japonsku bude dost silná, aby vyvážila rizika spojená s posilujícím dolarem a kolabujícími cenami ropy. Obavy se týkaly zejména solvence některých zemí vyvážejících ropu. K tomu se přidával vývoj v Řecku a pokračující tenze na Ukrajině a ve vztazích s Ruskem. Tato rizika ale pominula a k tomu se objevují optimistická data jak z Evropy, tak z Japonska. Týkají se maloobchodních tržeb a nezaměstnanosti, ve většině zemí eurozóny dochází k nečekanému zlepšení ekonomické aktivity. V Japonsku už není patrný dopad růstu daně z obratu a zdá se, že slabší jen přispívá k růstu exportů. Z něj je také patrné, že poptávka v Asii zůstává při síle i přes čínské zpomalení.

Popsaný vývoj pomáhá investorům, kteří chtějí investovat do rizika. Nacházejí příležitosti v Evropě i v Asii, kde jsou trhy poměrně levné. Data od Bank of America Merrill Lynch ukazují, že v předchozím týdnu přitekly do evropských akciových fondů 4,3 miliard dolarů, zatímco do USA jen 86 milionů dolarů. Robin Anderson z Principal Global Investors se domnívá, že výnosy dluhopisů jsou sice vyšší v USA, Evropa a Japonsko by se ale měly těšit „trochu většímu“ zájmu investorů i nadále.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že se rozvíjí scénář „hodného dolaru“. Tok kapitálu, který teče do USA, je v něm vyvážen honem za hodnotou na trzích mimo USA. Riziko představují zejména země jako Brazílie, Turecko a Rusko, které zápasí s inflací nebo deficity běžných účtů. Jejich problémy jsou násobeny oslabením měnového kurzu, které ztěžuje splácení dluhů v zahraničních měnách. Jde o ekonomiky dost velké na to, aby vyvolaly finanční problémy globálních rozměrů. Zda vše nakonec půjde cestou hodného či zlého dolaru, závisí hlavně na politice Fedu. Ten musí dnes více než kdy jindy sledovat, jaká je vedle vývoje v USA situace v zahraničí.

Zdroj: MoneyBeat. WSJ


Čtěte více:

Ukrajina není Zimbabwe
13.03.2015 13:00
Washington Post píše o tom, že ukrajinskou ekonomiku postihla hyperinf...
Řecká ekonomika loni podle prvního odhadu stoupla o 0,8 procenta
13.03.2015 13:28
Řecká ekonomika loni vykázala růst o 0,8 procenta. V prvním předběžném...
Výrobní ceny v USA pokračují 4. měsíc v poklesu
13.03.2015 13:45
Index cen amerických výrobců v únoru meziměsíčně klesl o půl procenta,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data