V antických dramatech, když se děj komplikuje a je pro obyčejné smrtelníky neřešitelný, přichází spásný zásah shůry – deus ex machina. Evropským deus ex machina je po včerejší akci ECB Mario Draghi, který bude minimálně do září 2016 pumpovat do ekonomiky EMU 60 mld. euro měsíčně. Do programu QE bude spadat také nákup řeckých dluhopisů, které si však do své bilance připíše řecká centrální banka, ne ECB (bude však zachováno pravidlo pari passu, což neplatilo o programu OMT z roku 2012).
Otázkou zůstává, jaké jméno bude mít řecký deus ex machina po víkendových předčasných parlamentních volbách. Zatím vše nasvědčuje tomu, že novým politickým vládcem Olympu bude lídr radikálně levicové formace Syriza. Podle všech posledních průzkumů si prvenství stále drží Syriza před vládními konzervativci z Nové demokracie.
V průzkumu pro řecký deník Parapolitika vede Syriza o 4,4 p.b. s 29,6 procenty voličských preferencí před druhou Novou demokracií (ND) premiéra Samarase. Třetí je s velkým odstupem proevropské sdružení Potami (5,9 %) následované Zlatým úsvitem (4,4 %), komunistickou stranou (4 %), Nezávislými (3,5 %) a socialisty z PASOK (3,3 %). Ostatní politické formace, by dle průzkumu, nepřekročily 3% volební kvórum zajišťující stranám parlamentní účast. Také další tři průzkumy favorizují Syrizu, druhé místo patří vždy ND. Žádné šetření mezi voliči však nenaznačuje, že by Syriza mohla získat přes 40 % hlasů, což by jí umožnilo sestavit jednobarevnou vládu.
Syrizu jako vítěze voleb favorizují také sázkové kanceláře, které se již v minulosti osvědčily jako velmi přesný „předstihový indikátor“ konečných výsledků. Kurz na vítězství Syriza činí 1,02 :1 a na vítězství Nové demokracie 9:1.
Program Syrizy je zaměřený primárně proti úsporným opatřením trojky (ECB, EU, MMF), která tvrdě dopadla na řecké domácnosti. Programatika strany je dostupná ZDE. Navzdory silné rétorice kritizující úsporná opatření nechce Syriza EMU opustit.
Již dnes jsou především řecké banky silně závislé na likviditě z ECB a případný odchod z EMU by znamenal zavření penězovodů. Rétorika Syrizy, odsuzující drastická úsporná opatření přechozí vlády, tak může být pouhým lákadlem na nespokojené voliče a reálná politika může vypadat diametrálně odlišně. Poněkud paradoxně to však byla právě změna kurzu a zavrhnutí předvolebních slibů, co zlomilo vaz dosluhující vládě premiéra Samarase (společně s prezidentskou volbou).
Složitá politická konstelace? Deus ex machina je na cestě, v neděli večer budeme mít jasno, kdo ovládne řecký politický Olymp.
Zdroj: Greek Reporter, BBG