Možná to byl strach z eboly v USA, možná z nových sankcí na ose Rusko-EU, možná nejistota ohledně dalšího politického vývoje v Hongkongu či Brazílii či prosté znepokojení ze zhoršených podnikatelských nálad v Německu či Spojených států - každopádně americké akciové trhy zažily včera vcelku solidní výplach a ani dnes po ránu v Asii to nevypadá nějak růžově.
Volatilita roste, což investory vede k útěku do bezpečných aktiv, jako jsou vládní dluhopisy. Jejich ceny rostou, což inverzně znamená, že výnosy klesají. A klesají dokonce tak hluboko, že se nám v Evropě rozšiřuje paleta států, kterým jsou investoři ochotni platit za to, aby jim mohli půjčit peníze. Věci došly dokonce tak daleko, že se velmi přiblížil okamžik, kdy banky a fondy (jednoduše střádalové) budou platit českému státu za to, že mu budou moci půjčit peníze.
Postavit vysvětlení této velmi nezvyklé tržní situace na tom, že investoři utíkají do bezpečných (státních) aktiv čímž jejich implicitní výnos klesá, by ovšem bylo velmi jednoduché. Významná část příběhu nízkých výnosů dluhopisů je o tom, že klesají inflační očekávání, což je po všech stránkách velmi nepříjemné, neboť to de facto zpřísňuje měnovou politiku. Vše přitom jednoduše vyplývá z toho, že aktuální inflace je velice nízká a investoři s částí veřejnosti jednoduše centrálním bankám přestávají věřit, že jsou schopny nějakou výrazně kladnou inflaci (minimálně na půdě kontinentální Evropy) vytvořit.
A show přesně na toto téma se pak odehraje dnes odpoledne, kdy prezident ECB Draghi předstoupí před novináře, aby jim představil další vize, jak s pomocí konvenčních a nekonvenčních monetárních nástrojů vytvořit inflaci. To se však ne a ne zdařit a tak není divu, že víra trhů v budoucí inflaci klesá.
Forex
Eurodarový trh zažil včera velmi volatilní seanci, když se o masivní pohyby postaraly indexy podnikatelských nálad v eurozóně a v USA. Nejprve totiž překvapivá revize německého indexu podnikatelské nálady (PMI) ukázala na to, že podnikatelé vidí svět ještě pesimističtěji, než jak jej naznačil předběžný odhad (index spadl pod hranici 50 bodů) a odpoledne naopak na pesimistickou notu zahrál index nálady v americkém průmyslu (propad z 59 na 56,6 bodu). Výsledkem byl sešup eurodolaru z úrovně 1,27 až pod hladinu 1,26 s následnou (pozitivní) korekcí na 1,265.
Dnešek však bude primárně o zasedání ECB, byť je poměrně těžké říci, zda prezident Draghi může v tuto chvíli nějak zásadněji trh přesvědčit o tom, že centrální banka bude provádět opravdu expanzivní politiku (když ji v tom limituje řada technických faktorů). Dolaru by pak mohly napomáhat problémy řady emerging markets, když se k Hongkongu a Rusku přidává teď před volbami Brazílie.
Upozornění:
Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.
Informace
obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a.
s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje
za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani
žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní
odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je
obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení
ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá
jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může
klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních
trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními
nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu.
Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části
kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a
jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732
zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
(dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780
občanského zákoníku.
Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.