Aktualizováno Spotřebitelské ceny v eurozóně podle předběžných údajů za prosinec stouply meziročně o 0,8 procenta. Trh předpokládal stejný růst cen jako v listopadu, tedy 0,9 procenta. Realita je nakonec mírně pod odhadem, to však naznačila už včerejší čísla z Německa. Na euru po zveřejnění dat není vidět negativní reakce.
Ještě nižší než celková je jádrová inflace, která z 0,9 procenta klesá na prosincových 0,7 procenta. Nejádrové složky tak inflaci tlačily mírně výš a to zásluhou potravin, jejichž ceny jsou o 1,8 procenta nad úrovní před rokem. Ceny energií v prosinci meziročně stagnovaly. Z jádrových složek rostly více ceny služeb a to o 1 procento, zatímco průmyslové zboží bylo meziročně dražší o 0,2 procenta.
V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta po mírném poklesu v předchozích dvou měsících. Jádrový index se meziměsíčně zvýšil o 0,2 procenta, zatímco předtím stagnoval.

Spotřebitelská inflace v eurozóně zůstává nízko po nečekaném propadu v říjnu. Prosincová data ovlivnil překvapivě nízký růst cen v Německu, odkud přišla předběžná data včera. Odchylka od odhadů přesto není taková, aby zamíchala očekáváními před jednáním ECB. Vedení banky zasedá ve čtvrtek a nastavení měnové politiky by se měnit nemělo.
Současně s předběžnými údaji o spotřebitelských cenách vyšla také data o cenách průmyslových výrobců. Ty za listopad meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Pokles cen energií ustal a stagnovaly také všechny ostatní položky kromě meziproduktů, kde vidíme snížení cen o 0,2 procenta. Meziročně byly výrobní ceny o 1,2 procenta níž - v tomto srovnání je pokles cen energií stále hlavním zdrojem deflace. Bez nich by index klesal pouze o 0,3 procenta.