Aktualizováno hospodařila ve třetím kvartále se ztrátou 828 milionů liber, což byl sice lepší výsledek než o rok dříve, ale banka zároveň vyslala signál, že poslední kvartál bude zatížen „citelnými“ odpisy. Dnešní zveřejnění výsledků přineslo také odhalení plánů RBS na vytvoření „bad bank“, kam by se měla přesunout toxická aktiva za 38 miliard liber. Akcie RBS v úvodu dnešní londýnské burzovní seance propadají přes 2,5 procenta.
Do „bad bank“ podle plánu této britské zestátněné banky poputují jádrová aktiva za 14,8 miliardy liber a dalších 23,5 miliardy liber nejádrových aktiv. RBS si od této očisty své rozvahy slibuje uvolnění vlastního kapitálu až do výše 10 miliard liber, zároveň ale přiznává, že ji operace může vyjít až na 4,5 miliardy liber. Finanční ředitel RBS Ross McEwan proto dnes varoval investory, že za celý rok 2013 očekává „výraznou“ ztrátu, právě kvůli výše zmíněnému „výraznému navýšení“ odpisů ve čtvrtém kvartále.
RBS zároveň sdělila, že se chystá uspíšit prodej nesplácených úvěrů ve špatné bance. V příštích dvou letech by jich chtěla prodat 55 až 70 procent. Do tří let by jich chtěla zbavit úplně. Prodej by tak mohl proběhnout rychleji, než se původně plánovalo.
Do dalších voleb ve Velké Británii nyní zbývá již jen rok a půl, proto lze za restrukturalizací RBS vidět snahy tamního ministerstva financí ukázat voličům, že nehodlá nechat svou krizovou pomoc bance ve výši 45,5 miliardy liber jen tak. Premiér David Cameron již v červnu jasně řekl, že upřednostňuje rychlý návrat záchranné půjčky RBS před výnosy privátních investorů.
Britský ministr financí George Osborne dnes podle agentury Reuters prohlásil, že plán RBS podporuje. Dříve přitom veřejně obhajoval možnost rozdělit banku na "dobrou" a "špatnou" zcela. Pokud jde o možnou privatizaci, ta podle ně pravděpodobně nezačne dřív než před příštími volbami v roce 2015.
Akcie RBS posílily od začátku roku do včerejšího závěru o 13 procent na 367,6 pencí, zatímco britská vláda se nechala slyšet, že pro zajištění alespoň nulové návratnosti své záchranné investice potřebuje kurz akcií na 407 pencích.
RBS v současnosti tíží také fakt, že její jméno bývá médii zmiňováno v souvislosti s kauzou možných manipulací vlivných bank na devizových trzích. Dle deníku Financial Times již vedení RBS kvůli tomu dočasně zbavila funkce dva své obchodníky v divizi devizových služeb. Banka se k tomuto tvrzení odmítla vyjádřit.
Některé největší světové banky včetně švýcarské UBS, britských Barclays a RBS a německé Deutsche Bank již dříve potvrdily, že spolupracují s regulátory při vyšetřování podezřelých aktivit na měnovém trhu. Finanční instituce HSBC, Citigroup, JPMorgan a Credit Suisse podle zdrojů spustily vlastní vyšetřování, nebo se na ně regulátoři obrátili s žádostí o informace. Ve středu o zahájení interního šetření informovala britská Barclays. Mezinárodní devizový trh je největším finančním trhem na světě. Denně se na něm zobchoduje zhruba 5,3 bilionu dolarů. Londýn patří k jeho nejvýznamnějším centrům a probíhá v něm zhruba 40 procent všech těchto obchodů.
(Zdroj: , Bloomberg, Telegraph, Financial Times)