Španělská telekomunikační skupina je velmi blízko dosažení dohody na prodeji majoritního 69,4% podílu v české dceři Telefónice CR do rukou skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Finální dohoda může být oznámena již v listopadu, uvedly zdroje Bloomberg – „dva lidé obeznámení s vývojem věci“. Akcie Telefóniky CR na dnes červeném pražském trhu rostou o necelá 2 % k 315 Kč.
Vyjednávání potvrdily nedávno jak skupina , tak investiční skupina PPF. Podíl španělské skupiny v českém operátorovi, který má na starosti i slovenský trh, dosahuje tržní hodnoty kolem 68,2 miliardy korun (cca 3,65 miliardy dolarů).
Zdroje potvrdily, že PPF je jediným zájemcem ve hře a dohoda může být zveřejněna již příští měsíc. Má obsahovat odložené platby, závislé na budoucím hospodaření operátora. Následně přišly úterní Hospodářské noviny s kuloární informací, že dohoda bude dosažena do 11. listopadu, tedy do spuštění LTE aukce.
„Zpráva potvrzuje naše očekávání, že PPF za podíl v Telefónice CR nezaplatí významnou prémii, pokud vůbec nějakou, s ohledem na aktuální vysokou valuaci. Domníváme se, že si PPF jako jediný zájemce dokáže vyjednat dobrou cenu za podíl. Poznamenáváme, že Telefónica CR obchoduje na 5.7x EV/EBITDA 2014, zatímco regionální konkurenti na 4.7x. Také připomínáme, že Telefónica CR uskutečnila poslední nákup v rámci zpětného odkupu vlastních akcií 15. října (v den, kdy Telefónica potvrdila jednání s PPF o možném prodeji podílu a kdy akcie Telefóniky CR dosáhly letošního maxima), což podporuje očekávání brzkého dosažení dohody. Tranše zpětného odkupu v rozsahu 2 % vydaných akcií byla zahájena v březnu a měla dle plánu běžet do konce roku 2013,“ shrnul analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.
Spekulace o tom, že si PPF „brousí zuby“ na získání tuzemské Telefóniky, vygradovaly jejím rozhodnutím ohledně LTE aukce ČTÚ. V poslední možný den pro podání přihlášky do LTE aukce PPF oznámila, že ji nepodala. „Důvodem je skutečnost, že ČTÚ ve vyhlášených podmínkách aukce stanovil bezprecedentní podmínku, která fakticky znemožňuje novým subjektům vstup na tuzemský telekomunikační trh. Součástí podmínek aukce jsou totiž ustanovení, která v souhrnu znamenají, že po celou dobu přídělu vydražených frekvencí (15 let) se nový operátor nesmí “spojit” s kterýmkoliv z dalších účastníků aukce. To ovšem v praxi znamená, že po celých patnáct let je regulátorem předem zakázána jakákoli fúze nového operátora s kterýmkoli ze stávajících operátorů. Protože telekomunikační trh se v důsledku převratných technologických změn dramaticky mění, je takovýto patnáctiletý závazek věcně i ekonomicky nesmyslný,“ zní plné vysvětlení kroku ze strany PPF.
Ta si tak zcela zřejmě chce nechat otevřený prostor pro možné převzetí hráče na tuzemském telekomunikačním trhu. Za účelem účasti v LTE aukci založenou dceru PPF Mobile Services prodala do rukou jejího šéfa Budníka s tím, že ten se s ní pod novým názvem Revolution Mobile do LTE aukce přihlásil.
Podle analýzy Citigroup může být pro PPF spolupráce s Revolution Mobile „nákladově efektivní cestou“, jak narušit trh a zasáhnout vůči potenciálním konkurentům. „Domníváme se, že PPF si touto cestou otevírá jedinečnou příležitost ke vstupu na český telekomunikační trh za atraktivních podmínek, pokud převezme jednoho z vedoucích hráčů. Formální odloučení PPF a Revolution Mobile umožní PPF svobodnou nabídku na převzetí silného hráče, zatímco Revolution Mobile bude plnit roli narušitele a odstrašovatele vůči ostatním účastníkům aukce, případně dalším zájemcům o převzetí některého hráče,“ konstatovala Citigroup.
Telefónica CR v první polovině roku 2013 vytvořila zisk před zdaněním a odpisy meziročně nižší o 10 % na 9,14 mld. Kč. Oibda marže klesla k 38,2 % z 40,5 % před rokem. T-Mobile (ze skupiny Deutsche Telekom) vykázal 12% pokles EBITDA k 5,3 mld. Kč.
PPF je jednou z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Drží podíly ve více jak tuctu významných hráčů, namátkou maloobchodním řetězci s elektronikou Eldorado, těžaři zlata a stříbra Polymetal či finanční společnosti Home Credit.
Skupině Telefónica SA by výnos z prodeje české dcery pomohl s palčivou otázkou zadlužení společnosti. Letos skupina také prodala svou irskou divizi, naopak pod tlakem okolností (odchodu dalších akcionářů) rozhodla o navýšení podílu v Telecom Italia. Dokončuje akvizici německého operátora E-Plus od skupiny KPN pod německou Telefóniku.Tím se ta stane vedoucím hráčem na německém trhu.
Kvartální výsledky za 3Q13 tuzemská Telefónica CR reportuje v úterý 5. listopadu v 7:00, mateřská skupina Telefónica SA v pátek 8. listopadu.