Aktualizováno Po měsíc politických bojů v americkém Kongresu ohledně výdajů americké vlády to vypadá, že se Spojené státy (opět) nacházejí blízko nalezení řešení. Dle informací NBC News jsou vůdci republikánů a demokratů v Senátu „velmi blízko“ dohody o obnovení financování vládních úřadů a navýšení dluhového limitu ještě před zítřejší klíčovou deadline. Akciové indexy na Wall Street na zlepšené politické vyhlídky reagují rychlým růstem přes procento.
Jednání v Senátu včera obnovili vůdce demokratické většiny Harry Reid a šéf republikánské menšiny Mitch McConnell. „Děláme dobré pokroky. V podstatě je to hotov“ uvedl pro NBC News,“ senátor Dick Durbin poté, co vyšel z Reidovy kanceláře. Podle mluvčího šéfa republikánské menšiny McConnella již tvůrci legislativy nyní pracují na detailech dohody.
Také republikánská senátorka Kelly Ayotteová pro agenturu AP uvedla, že poslednímu vývoji rozumí tak, že vedoucí představitelé amerického Senátu dosáhli dohody o zvýšení dluhového limitu a obnovení plného financování vládních aktivit. Dodala, že dohoda by nyní měla být oficiálně ohlášena vůdci senátních skupin.
Dohodu ještě musí schválit Senát i Sněmovna reprezentantů. Podle informací NBC NEWS dnešní jednání Sněmovny reprezentantů začalo již v 16 hodin SELČ (10am ET), zatímco jednání Senátu začne dnes v 18 hodin SELČ (12am ET).
Dle zdrojů AP by navrhovaná dohoda amerických politiků měla posunout dluhový strop Spojených států do 7. února a poskytnout vládním úřadům peníze na provoz až do 15. ledna.
V případě, že by se Kongres na poslední chvíli nedohodl na řešení rozpočtové krize, narazí americká federální vláda na konci čtvrtka na "dluhový strop", a přestane tak mít možnost dál si půjčovat pomocí nových dluhopisů. Žádná ekonomická katastrofa v podobě platební neschopnosti však zatím podle odborníků nehrozí, protože vláda bude mít v dalších dnech ještě dostatek peněz na plánované platby. Krize může nastat až v závěru měsíce, kdy vládě podle výpočtů nebudou stačit peníze na splátky úroků z dluhopisů, pokud neodloží jiné platby.
Senát a Sněmovna reprezentantů tak budou mít v příštích dnech stále čas na uzavření dohody o zvýšení dluhového limitu z nynějších 16,7 bilionu dolarů. Počátkem tohoto týdne se na obrysech kompromisní dohody domluvili šéfové obou stran v Senátu, není ale jasné, jak na to odpoví Sněmovna reprezentantů. Od vyčerpání dluhového stropu se však zákonodárci ocitnou pod silně zvýšeným tlakem na dohodu, protože kromě zesílené apokalyptické rétoriky politiků a médií se může začít projevovat nejistota na dosud relativně klidných finančních trzích.
Ministerstvo financí podle informací agentury Reuters uvedlo, že bude mít k 17. říjnu k dispozici v hotovosti asi 30 miliard dolarů, a podle propočtů dokáže zřejmě díky daňovým příjmům hradit všechny platby včetně pohledávek věřitelů až do 29. října. Pokud ministerstvo poté odmítne upřednostňovat splátky dluhů před ostatními platbami, zejména na důchody nebo zdravotní výdaje, postihne USA platební neschopnost podle agentury Reuters 30. října. Ministerstvo sdělilo, že splácet přednostně dluhy nechce, a navíc je to prý z technických důvodů nemožné, tomu ale někteří ekonomové a komentátoři nevěří.
Podle finančních expertů má americká vláda dost peněz na zaplacení dluhů ještě na několik dní. 23. října nicméně musí zaplatit 12 miliard dolarů (228 miliard Kč) za platby sociálního zabezpečení a 31. října šest miliard dolarů (113 miliard Kč) za úroky z veřejného dluhu. O den později ji pak čeká ještě platba 58 miliard (1,1 bilionu Kč) za sociální pojištění, výplaty zaměstnancům armády a další výdaje.
Bílý dům ale tato data odmítl potvrdit a odmítl také poskytnout jakoukoli informaci o tom, co se po čtvrtku přesně bude dít. "Je potřeba jednat co nejrychleji, protože každý den rozpočtové krize má neblahý vliv na stovky tisíc Američanů a nepřímo dopadá na množství dalších. A přímo je zasažena i naše ekonomika. Každý den se dostáváme blíže k bodu, kde jsme ještě nikdy nebyli," reagoval pouze mluvčí Jay Carney.
Prezident Barack Obama žádá bezpodmínečné navýšení dluhového stropu a uvolnění financí pro vládu. Ve sporu se opírá o podporu Senátu, který je pod kontrolou demokratů. Naopak republikáni, ovládající Sněmovnu reprezentantů, dosud pro svůj souhlas s uvolněním peněz pro vládu v novém fiskálním roce a zvýšením dluhového limitu kladli požadavky v podobě výdajových škrtů a změn v Obamově zdravotní reformě.
(Zdroj: NBC News, Bloomberg, Reuters, CNBC, ČTK, AP)
Další detaily budou doplňovány