Aktualizováno Chorvatsko prostřednictvím Interpolu vydalo zatykač na šéfa maďarského ropného koncernu (1 5900 HUF, -0,63%) Zsolta Hernadiho, podezřelého z uplácení. Informovala o tom chorvatská agentura Hina. Hernadi je podezřelý, že uplácel někdejšího chorvatského premiéra Iva Sanadera miliony eur kvůli převzetí kontroly nad chorvatskou ropnou a plynárenskou společností INA. Proti postupu Chorvatů se však on i firma ohradili a budou se bránit.
Expremiér Sanader si od loňského listopadu odpykává desetiletý trest za přijetí úplatků od rakouské banky Hypo Alpe Adria Group a od ve výši přibližně pěti milionů eur (zhruba 130 milionů Kč). i Sanader vinu odmítají. Sanader je stíhán také v dalších případech zpronevěr, uzavírání nevýhodných smluv a černých stranických fondů.
Na Hermadiho Chorvatsko vydalo evropský zatykač v naději, že mu ho některý z evropských států předá. Maďarské úřady ho totiž dosud odmítaly do Chorvatska vydat. Odmítly také žádost chorvatských vyšetřovatelů, aby Maďarsko výslech provedlo samo. Údajně k tomu neexistuje právní důvod.
Zsolt Hernadi v dnešní reakci na kroky Chorvatska uvedl, že vydání zatykače nijak neomezí jeho schopnost vést společnost MOL. Nemožnost vycestovat do zahraničí bude podle něj „nepříjemností“ jen pro něho osobně.
„V zájmu společnosti a zaměstnanců se MOL bude bránit všemi právními prostředky proti těmto ostudným krokům jdoucím proti panu Hernadimu a celé společnosti, které se zdají být ovlivněny snahou zastrašit jak společnost tak předsedu jejího představenstva,“ uvedla společnost MOL v dnešním prohlášení. Připomněla navíc, že Zsolt Hernadi byl již dříve rozhodnutím maďarského státního zástupce zproštěn obžaloby a toto rozhodnutí firma bere jako „právně závazné“.
Záhřeb nyní bojuje s o opětovné získání kontroly nad chorvatskou ropnou a plynárenskou společností INA. má ve firmě bezmála poloviční podíl, chorvatský stát 45 procent.
Maďarská vláda odpoledne překvapivě intervenovala z pozice největšího akcionáře. Oznámila totiž, že vyzívá MOL, aby zvážil prodej svého podílu v chorvatském podniku INA, ať už do rukou Chorvatska, nebo někomu jinému. Právní kroky Chorvatska proti MOLu označilo maďarské ministerstvo financí za „neakceptovatelné“ v rámci Evropské unie. Chorvatsko se prý takto snaží „zastrašit“ MOL.
Významným akcionářem skupiny MOL i česká energetika ČEZ. Dle posledních informací z konce června roku držel ČEZ 7 629 849 akcií společnosti MOL - tedy asi 7,30% podíl, a byl tak druhým nejvýznamnějším minoritním akcionářem po maďarském státu, který držel skoro 25% podíl. ČEZ zároveň prodal MOLu americkou opci na tento podíl s realizační cenou 20 000 HUF. Výraznější pokles cen akcií skupiny MOL se tak promítá negativně do výsledků skupiny ČEZ za následující čtvrtletí. V úvodu dnešního obchodování ale titul ztrácel jen asi čtvrt procenta.
(Zdroj: ČTK, Hina, Bloomberg)