Aktivita ve zpracovatelském sektoru Japonska rostla v září nejrychleji od počátku roku 2011, tedy od období před zemětřesením a jaderným neštěstím. Ukázal to průzkum mezi nákupními manažery průmyslových firem. Zpráva potvrzuje, že ekonomika je schopna dostat do se plného uzdravení díky silné domácí poptávce a oživení vývozu. Z největší asijské ekonomiky, Číny, ale naopak dnešní konečná čísla o průmyslové aktivitě zklamala.
Index aktivity Markit/JMMA stoupl pro září na 52,5 bodu z 52,2 bodu v předchozím měsíci. Zůstal tak sedmý měsíc za sebou nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles aktivity od růstu, a ocitl se nejvýše od února 2011.
Dílčí index výroby pro srpen stoupl o 0,3 bodu na 53,8 bodu, což byla rovněž nejvyšší hodnota od zemětřesení. Vyšší byl i index nových zakázek.
Japonská ekonomika za duben až červen rostla již třetí čtvrtletí za sebou a tempo jejího růstu překonalo tempo většiny zemí ze skupiny nejbohatších ekonomik světa G7. Japonsku pomáhá prorůstová politika současného premiéra Šinza Abeho, která zvýšila výdaje domácností a oslabila jen, což podpořilo vývoz.
Podporu ekonomice nabídla prostřednictvím stimulačních opatření také centrální banka Bank of Japan. Banka zavedla masivní program nákupu dluhopisů a stanovila za cíl dosáhnout do dvou let dvouprocentní inflaci.
Čína za odhady zaostala
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu tento měsíc sice dále oživuje, ale trh čekal víc. Již předběžný výsledek průzkumu mezi nákupními manažery v Číně provedený společností (6,73 GBP, -0,77%) před týdnem ukázal, že index aktivity zpracovatelského sektoru tento měsíc stoupl na 6měsíční vrchol na 51,2 bodu ze srpnové hodnoty 50,1 bodu a ocitl se nejvýše od března. Dnešní konečná data sice přinesla potvrzení oživení aktivity, o kterém svědčí každý výsledek nad hladinou 50 bodu, nicméně prvotní skokový růst revidoval jen na desetinkový na 50,2 bodu.
Výsledky průzkumu, který byl před týdnem brán jako další povzbudivý signál pro čínské politiky, tak nakonec až tak příznivý není. Peking se nyní snaží zvrátit zpomalování ekonomického růstu. Čínská vláda odpověděla na počátku letošního roku na nečekaně prudké zpomalení cílenými opatřeními, jako byly vyšší výdaje za výstavbu železnice či snížení firemních daní. Stále však odolává hlasům po širších stimulačních krocích.
Banka pravidelně dotazuje 420 společností. Rychlý odhad vypočítává ze zhruba 90 procent odpovědí.