Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tající Grónsko láká těžaře na komoditní ráj

Tající Grónsko láká těžaře na komoditní ráj

23.08.2013 15:50
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Grónsko je na cestě přeměnit se z rybářské ekonomiky na těžařskou velmoc. Fakt, že hluboko pod ledovou krustou a zmrzlou půdou největšího ostrova světa se skrývá značné nerostné bohatství a že pod okolními vodami leží ložiska plynu a ropy, je geologům znám dlouho. Změny klimatu, větší nezávislost na Dánsku a vstřícný přístup k zahraničním investorům teď umožňují surovinový potenciál využít. Těžaři, bojující s rostoucími daněmi a znárodňováním, větří neopakovatelnou příležitost.

Prospektoři z různých zemí už na ostrově do řady potenciálních projektů investovali 1,7 mld. USD. Britové hledají železnou rudu, Skoti hloubí průzkumné ropné vrty na moři, Australané mají spadeno na vzácné lanthanoidy a aktinoidy, Kanaďané chtějí dobývat rubíny a kolem všech krouží čínské stavební a důlní koncerny. Stále silnější sezónní tání dává těžařům více prostoru pro průzkum ložisek koncentrovaných převážně u pobřeží.

Místní obyvatelstvo, čítající něco přes 50 tisíc lidí, postrádá prostředky, zkušenosti a technologie potřebné pro stavbu infrastruktury, a tak se při projektování a realizaci přístavů, silnic a elektráren bude muset spolehnout na zahraniční kapitál.

Grónsko stále spadá pod Dánsko (i když jeho území není součástí EU), avšak v roce 2009 dostali místní Inuité širokou samosprávní autonomii, což jim umožnilo rozhodovat o způsobu využití jejich půdy. Výsledkem byl příliv důlních prospektorů, kterým se dostalo vřelého přijetí.

Inuité tvrdí, že jejich cílem je získání plné nezávislosti, avšak toho budou moci dosáhnout jenom tehdy, když se osamostatní i ekonomicky. Kodaň ostrov každoročně dotuje stovkami milionů dolarů a pomáhá i se základními službami typu policejního dohledu. Navíc je grónská ekonomika (roční HDP kolem 2 mld. USD) nebezpečně jednostranně orientovaná. Téměř všechen export tvoří ryby a mořské plody. Subvence z Dánska pokrývají třetinu místního rozpočtu.

Průzkumné práce zatím vedou hlavně malé firmy z Austrálie a Kanady, které zjišťují, co je pod zemí, a odhadují náklady těžby. V hledáčku mají víc než 100 potenciálních ložisek, o něž by se v pozdější fázi měly začít zajímat větší společnosti.

Velká role při rozvoji grónského komoditního sektoru připadne firmám z Číny, která je největším spotřebitelem široké škály surovin od uhlí po železo. Očekává se proto příliv čínských bankéřů, inženýrů, stavitelů i dělníků. Místní pracovní síly na rozsáhlé projekty stačit nebudou. Číňany hodlají v Grónsku využívat i západní koncerny.

Navázání úzkých ekonomických vazeb s Čínou by mohlo změnit zahraničně politickou orientaci ostrova. Ten dosud tíhnul hlavně ke Spojeným státům a hostí nejseverněji položenou leteckou základnu amerických vzdušných sil. Diplomaté varují, že výrazný příklon Grónska směrem k Pekingu by znepokojil Washington i Kodaň. „Spojené státy a Rusko se k čínským pokusům o zajištění kontroly nad přírodními zdroji v regionu staví s velkou nedůvěrou,“ stojí v poslední zprávě dánské zpravodajské služby. Čínské ministerstvo zahraničí podobné obavy odmítá jako bezpředmětný humbuk.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.11.2024
22:01Wall Street si navzdory nepřesvědčivým technologiím připsala růst  
17:33Dají se skloubit predikce Goldman Sachs pro příští rok a pro následujících deset let?
16:24Evropské akcie se v závěru týdne rozjely nahoru. Euru zůstávají ztráty  
15:16Obchodní válka by poškodila USA i Evropskou unii, řekl šéf Bundesbank
14:54Trh moc rychle a přehnaně reaguje na spekulace, vzkazuje šéf Fedu v Chicagu
13:06Prudké reakce na Trumpův výběr administrativy by mohly znamenat příležitost  
12:13Finančník z Miami projevil zájem koupit plynovod Nord Stream 2. Jakou pointu popisuje WSJ?
12:09Lagardeová: Evropa musí urychleně vytvořit jednotný kapitálový trh
11:45Propad eura pod důležitou hranici urychlila slabá data  
11:40Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu překvapivě výrazně zhoršila
10:59Perly týdne: Příští rok sílící dolar a nové rekordy na amerických akciích?
9:08Rozbřesk: Trump-trade, dražší plyn či stávka ve VW, aneb dokonalá bouře pro region
8:20Německo ve třetím čtvrtletí rostlo méně než se očekávalo, Apple chce do roku 2026 dodat Siri více vlastní AI. Evropa v zeleném  
6:07Investiční tip MercadoLibre: Amazon z Amazonie  
21.11.2024
17:51Chytřejší než celý trh?
17:07Wall Street se drží při zemi a Nvidia není největší zátěží  
14:56Braňo Soták k Nvidii: Cyklus investic do AI infrastruktury zůstane netknutý, brzdou výhledu Blackwell  
13:42Prodeje PDD, vlastníka Temu, se po otřesech na čínském trhu prudce zpomalily
13:29Bundesbank: Německu příští rok hrozí vysoké riziko podnikových bankrotů
13:16Technická analýza: Nízká valuace a nákupní signál na BNP Paribas  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university