Britský mobilní operátor uvedl, že v uzavřeném fiskálním roce dosáhl tržeb a provozního zisku zhruba u očekávání. Pozitivní dopady snižování personálních nákladů a rušení provozů v Evropě, potažmo růst příjmů z Wireless, společného podniku s americkou firmou , jsou podle společnosti důvodem k očekávání růstu zisku také v tomto fiskálním roce.
Upravený provozní zisk skupiny vzrostl za 12měsíční období ke konci března o 9,3 procenta na 12 miliard liber, nad očekávání 11,7 mld. GBP. EBITDA na úrovni 13,3 mld. GBP lehce převýšil konsensus 13,2 miliardy GBP. Zisk přepočtený na akcii činil 15,65 GBp při očekávání 15,5 pence. Celkové celoroční tržby se snížily o 4,2 procenta na 44,4 mld. GBP a splnily tak očekávání nastavené analytiky. Jedná se o první pokles tržeb od roku 2005.
V letošním fiskálním roce očekává vedení společnosti očištěný provozní zisk na úrovni 12 až 12,8 miliardy liber, zatímco konsensus je nastaven na 12 mld. GBP. Na příjmy dopadá slabá ekonomická situace na jejích klíčových trzích. S cílem snížit náklady, firma omezuje provozy v Evropě a uvedla, že v důsledku klesajících příjmů ze služeb zruší v Itálii, Španělsku a Německu až 2000 pracovních pozic. Příjmy ze služeb za čtvrtletí končící letošním březnem klesly o 4,2 procenta (proti oček. 4,4procentního poklesu) a zaznamenaly třetí snížení v řadě, zároveň nejvýraznější od roku 2003. Akcie dnes v úvodu mírně rostou.
Největší propad tržeb firma zaznamenala v jižní Evropě, kde musí operátoři zlevňovat, aby si udrželi zákazníky. V Itálii tržby ze služeb klesly o 12,8 procenta a ve Španělsku o 11,5 procenta. Skupina také zaúčtovala odpisy svého podnikání ve Španělsku a v Itálii, a to ve výši 1,8 miliardy liber. Celkové odpisy v těchto zemích už dosáhly 7,7 miliardy liber.
V rámci hledání cest ke zvýšení efektivity a snížení nákladů společnost oznámila spolupráci s německým a španělskou Telefonikou. „Kombinace rostoucí konkurence a regulace se velmi pravděpodobně negativně projeví do zisku ,“ uvedl analytik Robin Bienenstock z Sanford C. Bernstein. „Společnost ve většině zemí zaostává za rychlejšími ucelenějšími firmami. Je pro nás čím dál tím obtížnější si představit, že by mohl bez zásadnějších akvizic zůstat významným hráčem na evropském trhu.“
Společnost navýšila celoroční dividendu o 7 procent, vyplatí 6,92 GBp na akcii, v souladu s očekáváním. Wireless, společný podnik Verizonu a Vodafonu, by měl vyplatit na dividendě svým vlastníkům 7 miliard dolarů. To by podle plánu znamenalo, že si díky svému 45% podílu přijde na 3,15 miliardy dolarů, zatímco obdrží se zbylým podílem 3,85 mld. USD. Vodafone dnes spolu s výsledky uvedl, že plánuje příjem z dividendy ve výši 2,1 mld. GBP zadržet jako rezervu pro celkové obchodní účely, včetně pokrytí nákladů na frekvence.
Verizon v dubnu popřel spekulace, podle nichž měl jednat spolu s konkurenční společností AT&T o možném převzetí a rozdělení největšího evropského mobilního operátora Vodafone. Firma ale potvrdila, že má nadále zájem koupit od Vodafone zbylý podíl v operátorovi Verizon Wireless. Vodafon a Verizon zatím jednají o konsolidaci Verizon Wireless pod křídla Verizonu neúspěšně. Vodafone je v současnosti v roli pozorovatele a pasivního příjemce dividendy, de facto bez rozhodovacích pravomocí. Kamenem úrazu zatím zůstává cena transakce, potažmo daňové otázky.
V České republice společnosti Vodafone loni vzrostl počet zákazníků o zhruba dvě procenta na 3,38 milionu. Lukrativnější tarifní zákazníci tvořili téměř 56 procent všech klientů. Vodafone Czech Republic je od roku 2005 členem britské Vodafone Group. Ta tuzemského operátora koupila od kanadské TIW.
(Zdroj: Bloomberg, Vodafone, čtk)