Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Globální kapitalismus se stane méně globální

Krugman: Globální kapitalismus se stane méně globální

27.03.2013 18:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Na Kypru končí jedno období, kdy tato země sama sebe propagovala jako místo, kde si boháči mohou uložit své peníze a nikdo se jich nebude na nic ptát. Možná, že ale došlo k ještě významnějšímu posunu. A to ve vnímání neomezeného pohybu kapitálu, který byl doposud považován za pozitivum po celém světě.

Vždy tomu tak nebylo. Po druhé světové válce byla za vhodnou politiku ještě dvě desetiletí považována politika limitovaného pohybu kapitálu. Například Velká Británie omezovala investice svých občanů v zahraničí až do roku 1979, jiné země udržovaly podobná omezení až do 80. let. Časem ale vyšly z módy, zčásti to bylo způsobeno tím, že jsou s nimi spojeny náklady. Obecně přijímaná ekonomická teorie pak tvrdí, že podobná omezení snižují růst a ideologie volného trhu dokonce věří, že trhy nejlépe vědí, kudy se mají peníze pohybovat.

Země, které se k omezení toku kapitálu později uchýlily, tak byly považovány téměř za vyvrhele. Příkladem je Malajsie, která tak učinila v roce 1998. Pravda je ale taková, že neomezený tok kapitálu se stále více jeví jako nepodařený experiment. Dnes je těžké tomu věřit, ale během třiceti let po druhé světové válce byly krize dnešního rozsahu v podstatě neznámé. Od roku 1980 se ovšem situace mění: Mexiko, Brazílie, Argentina a Chile v roce 1982, Švédsko a Finsko v roce 1991, znovu Mexiko v roce 1995, Thajsko, Malajsie, Indonésie a Korea v roce 1998, v roce 2002 Argentina. A samozřejmě poslední kolo s Islandem, Irskem, Řeckem, Portugalskem, Španělskem, Itálií a Kyprem. Obecně se tvrdí, že problémem těchto zemí byla fiskální nezodpovědnost. To však byla pravda pouze u Řecka. Lepším vysvětlením je nezodpovědné chování bankéřů, protože to bylo na vině v řadě zemí počínaje Švédskem a konče Kyprem. Primární příčinu však představuje velký příliv kapitálu.

Nejsem samozřejmě jediný, kdo si povšiml korelace mezi tím, jak byla uvolňována omezení toku mezinárodního kapitálu a tím, jak se začaly šířit finanční krize. Dani Rodrik z Harvardu na to začal upozorňovat již v 90. letech. Až donedávna tu byl ale protiargument, který tvrdil, že problém se týká pouze chudších zemí. Bohaté ekonomiky měly proti němu být z nějakého důvodu imunní a nehrozilo jim riziko toho, že do nich rychle přiteče velký objem peněz a poté je zase rychle opustí. Byla to jistě lákavá myšlenka, ale vývoj v Evropě ukazuje, že šlo spíše o přání.

Nečekám, že nyní přijde obrat a začneme odmítat volný pohyb peněz. Tento pohled ale může ztrácet na atraktivitě s tím, jak budou vlády intervenovat, aby omezily rychlost pohybu kapitálu mezi jednotlivými zeměmi. Globální kapitalismus zřejmě míří k tomu, aby se stal mnohem méně globální. A to je v pořádku. V současné době se totiž zdá, že doba, kdy nebylo tak jednoduché přesouvat velký objem peněz do zahraničí, nebyla zase tak špatná.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYtimes)


Váš názor
  • Globální??
    28.03.2013 8:18

    Zda je globalizace jedem ekonomiky, to je zřejmě otázka o které lze stále méně pochybovat. Základem fungování kapitalizmu jsou neustálé fluktuace, kdy se kapitál přelévá z jedné oblasti, která je hospodářsky vyspělá do té která je vyspělejší méně. Tento koloběh kapitálu nám zajišťuje celkovou stabilitu ekonomiky. To právě je zajímavé, že nestability lokální, zajišťuje stabilitu globální. V případě, že byl omezen pohyb kapitálu po 11 září, kdy došli ke značné kontrole peněžních toků a tato kontrola se stále přitvrzuje, tak dochází k umělému vyvolávání krizí. Příkladem je dnešní stav. Každé omezení přináší administrativní opatření, které deformují trh. Bohužel zaklínadlo terorizmu zasáhlo politicky ekonomiku a to je špatně. Je třeba se proto zamyslet, jak oddělit polituku od ekonomiky. To bude v dalších letech to zásadní, co nás může vyvést z vleklé krize.
    Milan
Aktuální komentáře
26.09.2024
22:00Příznivý mix zpráv poslal S&P 500 na nové maximum  
18:03Amerika dnes Evropu nestíhá, přestože se tamní data přidala mezi dobré zprávy  
17:53Starostové chtějí ministrem průmyslu Lukáše Vlčka, zapojeného do sněmovních výborů pro rozpočet či životní prostředí a exstarostu
17:48Finanční podmínky, sazby a umělá inteligence – září 2024
15:29Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na tři procenta, potvrdil úřad
15:13Bloomberg: Naděje EU na výrobu baterií se stala symbolem krachu elektromobilů
14:58Fidelity International: Fed do toho jde ve velkém stylu, čeká nás volatilita
14:42RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
12:59Novinky z OpenAI: Altman by mohl získat podíl, odchází technologická šéfka Muratiová a manažeři výzkumu
12:23Bloomberg: Cateringová firma Sodexo zvažuje převzetí rivala Aramark z USA
11:53Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty
11:273M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2024
10:37Další čínská podpora a výsledky Micronu posílají akciové trhy vzhůru  
10:26Rohlik.cz Finance a.s.: Pololetní neauditovaná finanční zpráva společnosti
10:16Poptávka po AI počítačích zlepšila výhled Micron, akcie vyskočily o 15 %
10:13Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem
9:18Rozbřesk: Koruna pod lehkým tlakem. ČNB snížila sazby dle předpokladu, na tahu je šýcarská centrální banka
8:53Technologické akcie podpořila čísla Micronu, čínský trh stimulace tamní vlády. Evropa zahájí pozitivně  
6:29Technická analýza: Citi může pokračovat v růstu podél 200denního průměru  
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university