Kyperské odmítnutí pomoci od eurozóny podmíněné zdaněním bankovních vkladů inspirovalo řecké obyvatele a opoziční strany k odporu vůči mezinárodním věřitelům. Ti přinutili Řecko k rozsáhlým úsporným opatřením, což podkopalo ekonomiku a vedlo k vysoké nezaměstnanosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
"Vidíte, co udělal Kypr? Jsme na ně hrdí," řekl agentuře Reuters dvaadvacetiletý řecký student. "Měli by se stát příkladem pro naše politiky, kteří se podrobí všem požadavkům," dodal.
Kyperský parlament v úterý odmítl bezprecedentní plán eurozóny na jednorázové zdanění vkladů u kyperských bank. Ten byl pro mezinárodní věřitele podmínkou k tomu, aby od nich země získala finanční pomoc deset miliard eur.
"Kypřané poskytli příklad hodný následování," uvedl řecký list Elefterotypia v hlavním redakčním komentáři. "Jakto, že Kypřané dokážou říci ne, zatímco my nedokážeme odmítnout jedinou majetkovou daň?" ptá se soukromá řecká televizní stanice Anténa.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc od té doby zavádí masivní výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a opakovaně zvyšuje daně, což sráží ekonomiku dolů a vyvolává protesty lidí.
"Kyperský parlament ukázal cestu skutečného vyjednávání, o které řecká vláda podporující zahraniční finanční pomoc ani neuvažovala," uvedla opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA).