„Oblékli jsme si s Charliem opět naši výbavu do safari a zahájili jsme výpravu na slony,“ pojmenoval Warren Buffett svým osobitým stylem připravenost k velkým akvizicím a spolu s výsledky Berkshire Hathaway naznačil i jakým směrem se chce ubírat dál. V pravidelném výročním dopise akcionářům ale také přiznal, že výsledky jeho společnosti již nedokážou překonávat rally, kterou předvádí index S&P 500.
Finanční společnost Berkshire Hathaway vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 4,56 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o téměř 50 procent. Vedle nárůstu hodnoty akcií za ním stojí i zisk z finančních derivátů, který za kvartál dosáhl 1,395 miliardy dolarů. Na jednu akcii typu A zisk Berkshire ve čtvrtletí dosáhl 2757 dolarů, zatímco o rok dříve to bylo 1846 dolarů. Provozní zisk dosáhl 1 704 dolarů, což je skoro 6% nárůst proti loňským 1 615 dolarům na akcii. Výnosy Buffettem zřízené investiční společnosti se zvýšily o 17,8 procenta na 44,72 miliardy dolarů.
Čtvrtý nejbohatší muž planety, který má podle aktuálního odhadu agentury Bloomberg bohatství dosahující hodnoty 54,5 miliardy dolarů, ale i přes meziroční růst ziskovosti zahrál v pravidelném výročním dopisu svým akcionářům spíše na pesimistickou strunu. „Do současné chvíle jsme nikdy neměli pětiletku, v níž bychom zaostali za výkonem indexu S&P . V posledních čtyřech letech ale měl S&P zisky, které nás překonaly,“ přiznal Buffett a dodal, že pokud bude akciový trh v roce 2013 pokračovat ve vzestupu, potom „potom naše série vítězných pětiletek skončí“.
Warren Buffett počítá s tím, že celkově v čase vnitřní hodnota akcií Berkshire Hathaway poroste, a bude mírně překonávat výnosy S&P . Na druhou stranu ale přiznal, že v silný letech - „jako je tento“ - bude tato investiční společnost za výkonem nejvýznamnějšího amerického akciového indexu zaostávat.
Také podle žebříčku sestavovaného časopisem Forbes již Warren Buffett vypadl z první trojice nejbohatších lidí světa. Forbes jej v dnes vydaném novém žebříčku řadí s odhadovaným majetkem asi 53,5 miliardy dolarů až na čtvrté místo. Na třetí příčce jej vystřídal Španěl Amancio Ortega, zakladatel oděvního řetězce Inditex, s majetkem asi 57 mld. USD. Druhý je Bill Gates z Microsoftu se jměním asi 67 mld. USD. Prvním zůstal Mexičan Carlos Slim Helú, který v Latinské Americe vlastní telekomunikační impérium América Móvil a další firmy a jehož majetek Forbes odhaduje na 73 mld. USD.
V letošním žebříčku jsou i čtyři občané České republiky: Petr Kellner s majetkem asi 10,4 mld. USD. na 106. místo; na 736. místě šéf koncernu Agrofert Andrej Babiš s majetkem za cca. 2 mld. USD; Zdeněk Bakala je 974. s majetkem asi 1,5 mld. USD a čtveřici nejbohatších Čechů uzavírá zakladatel průmyslového impéria KKCG Karel Komárek - 1342. místo s jednou miliardou dolarů.
Spousta zajímavých příležitostí
Berkshire Hathaway měla na konci prosince k dispozici volnou hotovost v objemu zhruba 47 miliard dolarů. V polovině února firma uvedla, že využije asi 12 miliard dolarů na převzetí společnosti H.J. (72,47 USD, 0,06%). I když se započte 20 miliard dolarů, což je částka, kterou chce mít Buffett po ruce, pokud by se naskytla vhodná příležitost k nákupu, pořád ještě zbývá zhruba 15 miliard dolarů na další významné akvizice.
„Pronásledoval jsem několik slonů, ale vrátil jsem se vždy s prázdnýma rukama,“ uvedl Warren Buffett k slabší bilanci z pohledu akvizic v loňském roce. Dodal, že se rozhodně ještě chystá na další akvizice a zájem má například o vydavatele novin, i když v minulosti už některé koupil. Rozšiřovat prý hodlá i další již získané podíly a v Americe vidí "hojnost příležitostí".
Berkshire Hathaway se některým odvětvím dlouho vyhýbala, například právě novinám. V poslední době ale změnila názor a za uplynulých 15 měsíců už koupila 28 deníků za celkových 344 milionů dolarů. V tom chce prý Buffett dále pokračovat, zaměřit se ale hodlá na oblastní noviny a periodika s úzkým zaměřením a nakupovat bude za „velmi nízké násobky současných zisků“. „Neexistuje žádný substitut pro místní noviny, které správně dělají svou práci,“ uvedl Buffett v březnovém dopisu pro akcionáře.
Berkshire Hathaway vlastní podniky z řady odvětví, počínaje výrobou zmrzliny a pojišťovnami konče. Dopis akcionářům, který Buffett píše každý rok, patří k nejčtenějším sdělením, která američtí podnikatelé čtou. Dá se tedy říct, že každý z výroků Warrena Buffetta v něm lze brát jako kurzotvornou zprávu samu o sobě.
Aktuální přehled vlastnických podílů Berkshire Hathaway ke konci loňského roku sice ještě zveřejněn nebyl, ale dlouhodobé významné pozice této společnosti jsou známy (přehled například zde). Dopis akcionářům naznačil i možné důležité trendy pro tyto miliardové investice. Zaznělo v něm totiž, že „v budoucnosti pravděpodobně vzroste podíl Berkshire Hathaway ve společnostech (62,37 USD, 0,35%), (38,7 USD, -0,05%), (202,91 USD, 1,04%) a (35,39 USD, 0,88%).
Sekvestr je hloupým řešením. Konec stimulace přines pád aktiv
Americký prezident Barack Obama o víkendu podepsal nařízení, kterým se omezují plánované federální výdaje. Oficiálně tak začal platit takzvaný sekvestr, tedy automatické výdajové škrty, které zasáhnou celou státní správu. Do konce září tak budou muset jednotlivá ministerstva a další státní organizace seškrtat zhruba 85 miliard dolarů. Pak nastoupí druhá část škrtů v objemu až 1,2 bilionu dolarů, která se bude postupně zavádět v dalších deseti letech. Během celé té doby ale mají republikáni a demokraté možnost se dohodnout na jiném, oboustranně přijatelném řešení.
„Je to velmi hloupý způsob řešení velmi vážných problémů,“ uvedl Warren Buffett v dnešním televizním vystoupení na CNBC. „Deficity se tímto sníží a bylo potřeba, aby se snížily, ale konkrétně v tomto se tak může dít drastickým a krutým přístupem,“ dodal miliardář.
Vláda už avizovala, že bude muset zkrátit pracovní dobu některým státním zaměstnancům, protože je nemá z čeho zaplatit. Méně peněz bude na obranu, zdravotnictví, vzdělání, ale i na běžnou státní agendu.
Buffett soudí, že sekvestr znamená faktické snížení objemu stimulace americké ekonomiky. To je podle něho v určitém bodě dobrý krok, ale ve větším měřítku (přidá-li se americká centrální banka) bude mít citelné dopady na trhu. „Až Fed začne s utahováním měnové politiky, bude "strašně" moc lidí prodávat svá aktiva,“ upozornil médii oblíbený investor.
Zatím ale akciím nadále věří. „Akcie jsou levnější než ostatní typy investic. V Berkshire akciové pozice navyšujeme,“ uvedl Buffett v dnešním speciálním pořadu americké televize CNBC „Ptejte se Warrena“. Nejde však o žádnou krátkodobou spekulaci. „Nenakupujeme proto, že očekáváme, že půjdou nahoru, nakupujeme je proto, že se domníváme, že za ně dostáváme dobrou hodnotu,“ vysvětlil Buffett a dodal, že žádná alternativní investice podobně zajímavá není.
„Nejhloupější“ investicí následně označil nákup dlouhodobých vládních dluhopisů. Již dříve se tento miliardář nechal slyšet, že současné prostředí nízkých sazeb ponechává pouze mdlé vyhlídky pro zajišťovny dluhopisů.
(Zdroj: Berkshire Hathaway, CNBC, Bloomberg, UPI, MarketWatch, Forbes, ČTK)