Maslowova pyramida (potřeb) je hierarchie lidských potřeb, kterou definoval americký psycholog Abraham Harold Maslow v roce 1943. Podle této teorie má člověk pět základních potřeb (od nejnižších po nejvyšší - společně pak tvoří jakousi pomyslnou „pyramidu“):
1. fyziologické potřeby
2. potřeba bezpečí, jistoty
3. potřeba lásky, přijetí, sounáležitosti
4. potřeba uznání, úcty
5. potřeba seberealizace
První čtyři kategorie Maslow označuje jako nedostatkové potřeby a pátou kategorii jako potřeby existence (bytí) nebo růstové potřeby. Všeobecně platí, že níže položené potřeby jsou významnější a jejich alespoň částečné uspokojení je podmínkou pro vznik méně naléhavých a vývojově vyšších potřeb.
Toto však není možné tvrdit zcela bezvýhradně a je dokázáno, že uspokojování vyšších potřeb (estetických, duchovních) může napomoci v krajních situacích (nouze, nedostatek, strádání) lidského života, ve kterých je možnost uspokojování nižších potřeb omezena či znemožněna (například v prostředí koncentračních táborů, o čemž referovali např. Viktor Frankl anebo Konrad Lorenz). Za nejvyšší považuje Maslow potřebu seberealizace, čímž označuje lidskou snahu naplnit svoje schopnosti a záměry. ...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyramida
P. S. Svoboda je poznaná nutnost. (Seneca, Spinoza, [V MNOHÉM NEPOCHOPENÝ] Marx, [KTERÉMU ŠLO ZEJMÉNA O EMANCIPACI LIDSKOU (OSVOBOZENÍ/OSVOBOZOVÁNÍ OD OTROCTVÍ), TJ. MANIPULÁTOŘI SI Z NĚJ JEN VYKRADLI SELEKTIVNĚ TO, CO POTŘEBOVALI PRO SVÉ MANIPULACE ...] ...)
king