Záruky cen elektřiny od státu bude požadovat tuzemská energetika pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, jinak smlouvu na rozšíření elektrárny nepodepíše. „Je v podstatě nemožné postavit jadernou elektrárnu pouze s odkazem na tržní ceny,“ uvedl pro MfD ředitel strategie Pavel Cyrani. Blízko je podle něj dlouhodobá dohoda mezi a Czech Coal o dodávkách uhlí z dolu Vršany pro elektrárnu Počerady. Mostecku má přinést do pěti let až 12 miliard korun investic.
Temelín bez záruk cen elektřiny budovat nelze
Podle šéfa strategie Cyraniho stát v energetické koncepci řekl, že chce mít zhruba polovinu elektřiny vyráběnou z jádra. „Jenže dnešní nestabilní cenové prostředí elektřiny může odrazovat od takové investice. Stavět jadernou elektrárnu a spoléhat se přitom jen na cenu z trhu je v podstatě nemožné. Proto je pro nás stabilizační prvek důležitý,“ uvedl Cyrani pro MfD. Temelín podle něj nelze stavět bez přiměřené jistoty, že se investované peníze vrátí. „Udělali jsme si vlastní průzkum záruk a pro jaderné elektrárny nám přijde nejlepší způsob symetrického dorovnání ceny. Nedeformuje totiž dále trh s energiemi na rozdíl třeba od obnovitelných zdrojů. Trh s elektřinou teď v podstatě nefunguje,“ uvedl Cyrani. Systém by znamenal fixaci ceny elektřiny proti vývoji cen na burze a účtování "přeplatků a nedoplatků" mezi státem a .
Cyrani také uvedl, že se více navrací k dlouhodobým smlouvám s odběrateli. Burza podle něj vnesla do cen elektřiny transparentnost, dala dohromady jednotlivé trhy a lze se na ni různě jistit. U s jeho velkými fixními náklady ovšem dle Cyraniho nyní příliš hýbe kvůli volatilitě ziskovostí a chce více produkce zajistit dopředu. Hlavní příčiny zkolabování trhu s elektřinou vidí Cyrani dvě: „Zkolaboval trh s emisními povolenkami a stále více zdrojů dostává za výrobu peníze mimo burzu a tím na ni pak uvádějí elektřinu v podstatě za nulu, což deformuje ceny pro všechny ostatní,“ uvedl pro MfD. U jaderné elektrárny jsou ovšem dle něj náklady na její odstavení jsou tak vysoké (na rozdíl od jiných zdrojů, které to v případě potřeby činí), že je pak ochota dočasně i prodávat se ztrátou. Zejména plynové zdroje pak dle Cyraniho trpí poklesem cen povolenek a rozhodnutím Evropské komise o růstu cen povolenek se ale mohou obratem stát nejziskovějšími. „Proto teď energetický sektor spíše vyčkává v pozicích a neinvestuje,“ řekl šéf strategie .
K dohodě o uhlí blíže, prodeji Počerad dále
a Czech Coal jsou dle slov Cyraniho již blízko podpisu smlouvy, která by pro znamenala platbu za uhlí z dolu Vršany kolem 39 Kč za GJ, což je zhruba o pětinu více proti současnosti. Po roce 2020 a až do roku 2060, do kdy je plánována těžba v dole Vršany, by měla být cena dále upravena tím způsobem, že se naváže na index cen černého uhlí z rotterdamské burzy ARA. potvrdil, že má v plánu do roku 2016 investovat zhruba dvě miliardy korun do elektrárny Počerady s cílem zlepšit ekologii, aby mohla elektrárna fungovat v přísnějších předpisech do roku 2024, kdy obě společnosti smlouvy prodlouží, nebo bude elektrárna prodána do rukou Czech Coal. Kontrola nad touto volbou zůstane v rukou . Počerady poté má čekat buď celková rekonstrukce, nebo naopak výstavba zcela nového zdroje na místě původní elektrárny. Nový kontrakt by tedy měl pokrývat celou živostnost elektrárny Počerady a dolu Vršany až do jeho vyuhlení (vyčerpání) a mosteckému regionu by dohoda mohla přinést celkové investice na pětiletém horizontu až 12 miliard korun.
Důl Vršany není svázán těžebními limity, ale je protnut takzvaným Hořanským koridorem, v němž vedou rozvody sítí a produktů například pro , uvedl list MfD. "Abychom mohli v dole těžit další desítky let, musíme do roku 2018 připravit investici až za 10 miliard korun. Rok 2018 je důležitý proto, že tehdy má naplánovanou odstávku svého litvínovského provozu a do té doby musí být přípravy na přeložení sítí hotovy," uvedl spolumajitel a místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl. Firma dle něj má všechna povolení, jde čistě o provedení investice.
Podle Cyraniho ani Dienstla nová smlouva ceny dodávané elektřiny či tepla v nejbližších letech neovlivní, v obavě o budoucí navázání kontraktu na ceny ARA. Motivaci ke kroku vysvětlil Cyrani: „Jsme firma, která má většinu výroby s velkými fixními náklady – ať už jde o výrobu z jádra či z uhlí. Proti tomu nám ale zcela plave cena elektřiny na burze. Její pokles o jedno euro se tak obratem téměř celý projeví v našem zisku, což nám dělá velké výkyvy v ziskovosti. Už loni na podzim jsme proto začali zavírat dlouhodobé kontrakty na cenu elektřiny třeba až na deset let. Takto dlouhodobé kontrakty uděláte buď přímo fixací ceny elektřiny, nebo tím, že část svého kupovaného paliva navážete na něco, co je podobně volatilní a co vytváří společně s cenou elektřiny marži. A ta je mezi cenou elektřiny a cenou černého uhlí dlouhodobě stabilní, téměř fixní. Tím zajišťujeme marži hnědouhelné elektrárny. Samozřejmě pracujeme s tím, v jakém čase a jak silnou vazbu na ARU používat. Dává smysl hlavně v případě, až bude v Počeradech moderní účinná elektrárna,“ uvedl pro MfD Cyrani. Původní smlouva na zásobování Počerad ze strany Czech Coal vypršela s koncem roku 2012. Dále dodávky běží po 10denních smlouvách.
Dokončení jednání se všemi dodavateli uhlí – kromě Czech Coal také se Sokolovskou uhelnou – označil šéf Daniel Beneš v lednu za jednu ze svých priorit pro letošní rok, po Temelínu. Dále chce firma vyřešit šetření Evropské komise, což zřejmě bude znamenat prodej některé elektrárny. Přiblížením dohody s Czech Coal na dodávkách uhlí má v tuto chvíli z možných variant nejdále k prodeji právě zdroj v Počeradech.
(Zdroj: MfD, , čtk, EK, Czech Coal)