Zisky společností v rámci indexu S&P 500 podle analytiků v tomto roce přesáhnou bilion dolarů, což je o 31 procent více než v říjnu 2007, kdy tento index dosáhl svého historického maxima. Na své historické maximum 1565 bodů S&P 500 ztrácí již pouze necelých 6 procent, a tak se šance na proražení této hranice zvyšují. Optimistům hraje do karet i pozitivní start do výsledkové sezóny, kde zatím 48 z 67 společností z indexu S&P 500 zveřejnilo výsledky nad analytickým konsensem.
Analytici osloveni agenturou Bloomberg v průměru očekávají v tomto roce nárůst zisků společností z indexu S&P 500 o 8 procent na 110,1 USD. Poměr ceny a zisku na akcii P/E se v současnosti nachází na 14,8, což při dosažení průměrného zisku 110,1 implikuje hodnotu S&P 500 na 1630 bodech. Pro další růst trhů tak není nutný další růst P/E, ale stačí, když se naplní očekávání ohledně zisků firem. Průměrná hodnota P/E společností z indexu S&P 500 od roku 1954 je 16,4 a při dosažení historického maxima z října 2007 činilo P/E dokonce 17,5.
Vývoj indexu S&P za posledních 6 let

Podle analytiků za růstem zisků společností stojí výrazné zvýšení efektivity a schopnost využít rekordně nízkých sazeb, což dokazuje i emise rekordních 1,47 bilionu dolarů dluhu v minulém roce. Podle indexu Merrill Lynch U.S. Corporate & High Yield Index se výnosy u korporátních dluhopisů, včetně těch nejméně a nejvíce rizikových, v minulém týdnu propadly na historické minimum 3,53 procenta.
Optimismus na trzích minulý týden krotil známý excentrický investor a analytik Jim Cramer, který varoval, aby investoři příliš nepodléhali nadějím, ale spíše se drželi faktů. Cramer totiž v právě probíhající výsledkové sezóně zatím vidí více naděje než pozitivních faktů. Jako jeden z příkladů uvedl výsledky Intelu, kde podle něj lidé navzdory výprodeji věří, že druhá polovina roku bude lepší a že se světová ekonomika dále zotaví. Naděje však podle Cramera může trhy vynést příliš rychle a příliš vysoko, takže pokud nakupujete na nadějích a ne na fundamentech, mohli byste toho litovat. Podle Cramera nyní pro další optimismus potřebujeme nová fakta.
Zatímco se americké trhy blíží na dosah historických maxim, akciové trhy ve zbytku světa zaostávají a mohou tak nabízet zajímavou příležitost. Například indexy MSCI EAFE a MSCI Emerging Markets ztrácejí na svá historická maxima z října 2007 21 a 12 procent. Čínský index Shanghai Composite na své maximum z října 2007 dokonce ztrácí 62 procent. Tento index čínských akcií dost možná své dohánění již započal, když za posledních 6 týdnů posílil o 19 procent. Dalším zajímavým indexem může být v tomto duchu i španělský IBEX 35, kde sice tamní ekonomika není zdaleka venku ze všech problémů, ale jeho 46% zaostávání za maximy z roku 2007 může představovat zajímavý potenciál.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, S&P)