Na podzim roku 2010, několik měsíců po schválení prvního záchranného balíčku pro Řecko, poslala tehdejší francouzská ministryně financí Christine Lagardeová svému řeckému kolegovi Giorgosu Papakonstantinouvi na digitálním nosiči seznam kont 2000 řeckých občanů ve švýcarských bankách o souhrnné hodnotě 1,5 mld. EUR. Zatímco Francie díky seznamu zajistila půl miliardy EUR daňových úniků, v Řecku bylo ticho po pěšině.
Papakonstantinou nejdřív váhal a v létě následujícího roku poslal deset případů k vyšetřování řeckému finančnímu soudu. Laxní přístup zdůvodnil tím, že nedůvěřuje poskytnutým informacím. Poté tvrdil, že data na disku byla „špatně uložená“.
Post ministra financí po něm obsadil Evangelos Venizelos, lídr řecké strany PASOK z vládní koalice, který ve funkci vydržel devět měsíců. Vyjednal Řecku částečné odpuštění dluhů a druhý záchranný balíček. Mimo jiné přislíbil, že vyřeší problém daňových úniků. Celou tu dobu byl v zásuvce jeho pracovního stolu uložený USB disk se seznamem Lagardeové. Stačilo jen zahájit vyšetřování. Nejenže Venizelos nedal instrukce finančnímu soudu, nýbrž ani nikomu o existenci disku neřekl. Nová řecká vláda nabyla dojmu, že se data ztratila.
Teprve až když se současný ministr financí Jannis Sturnaras dozvěděl o ztracených informacích o švýcarských účtech a chtěl požádat Paříž o kopii, vzpomněl si Venizelos, že má flashku vlastně v šuplíku a obratem ji poslal řeckému premiérovi Antonisu Samarasovi.
Data s účty a jmény se mezitím dostala i k novinářovi Costasovi Vaxevanisovi, který je zveřejnil ve svém časopise Hot Doc. Na žurnalistu byla podána žaloba kvůli porušení ochrany soukromých údajů. Soud včera uznal jeho obhajobu, podle níž jednal ve veřejném zájmu, a za všeobecného potlesku v sále ho prohlásil za nevinného.
„Místo aby zatkli daňové podvodníky, skončil ve vězení člověk, který se na to snažil upozornit. Je to připomínka toho, že ve zkorumpovaných režimech po celém světě je svoboda projevu potlačována kvůli zájmům úzké skupiny dobře zabezpečených,“ komentuje proces Emilios Avgoleas z univerzity v Edinburghu.
Na základě jiného seznamu vyšetřují daňové úřady vysoce postavené politiky, podezřelé z daňových úniků, pochybných transakcí a praní špinavých peněz. Figuruje v něm například jméno Evangelose Meimarakise, mluvčího řeckého parlamentu a člena vládnoucí Nové demokracie.
Ministerstvo financí má v hledáčku další podezřelé případy daňových úniků zhruba 400 Řeků, které se týkají nákupu luxusních londýnských bytů a vil, a separátně také transakce v hodnotě 22 mld. EUR, do nichž je zapleteno asi 54 tisíc řeckých občanů. Úřady doufají, že na daňových doplatcích získají alespoň 2,5 mld. EUR.
"Řecká společnost je dnes chamtivá a asociální," říká pětasedmdesátiletý Kostas Bakuris, šéf řecké pobočky Transparency International, který nevěří, že by peníze z Evropské unie pomohly Řecko přeměnit k lepšímu. Podle Bakurise vládne stále ta samá politická garnitura. Po dekády budovaný nezdravý systém, který ovládl všechny segmenty společnosti, nelze změnit ze dne na den.
Seznam Christine Lagardeové a nečinnost dvou řeckých ministrů financí už vzbudily zájem finančního prokurátora. Ten zahájil vyšetřování Venizelose a Papakonstantinoua a možná já bude trestně stíhat pro nedbalost. O tom, jestli budou ke stíhání vydáni, však bude rozhodovat řecký parlament. Tedy stejní lidé, které svým jednáním ministři velmi pravděpodobně kryli.
(Zdroj: FT, ČTK)