Aktualizováno Otázka zajištění dodávek uhlí pro elektrárny ze skupiny je pro firmu palčivější, než narovnání sporu s Evropskou komisí. „Nejprve musíme mít jasnou strategii dodávek uhlí, pak se můžeme rozhodnout, který z uhelných zdrojů odprodat,“ nechal se dnes slyšet obchodní ředitel Alan Svoboda. Případné „obrané“ kroky, které kromě snížení produkce uhelných elektráren mohou čítat i navýšení vlastní aktivity v oblasti těžby uhlí, má , podle dnešních slov Svobody pro agenturu Dow Jones , připraveny již na začátek příštího roku.
„Buďto najedeme přijatelné řešení našeho problému, nebo od ledna vstoupíme do defenzivní pozice,“ řekl dnes Alan Svoboda s tím, že by šlo o omezení produkce elektřiny v provozech s nízkou maržích (jako jsou uhelné elektrárny) a navýšení vlastních těžby uhlí. Dodal, že případný výpadek produkce na straně uhelných zdrojů by byl z části kompenzován zvýšením produkce v jaderných elektrárnách a u obnovitelných zdrojů.
„Utrpěli bychom na objemové straně, protože by produkce nedosahovala takové úrovně jako o rok dříve, ale na straně marží bychom byli chráněni,“ uvedl Alan Svoboda k případným dopadům připravené strategie.
vede již několik let spor se společností Czech Coal ohledně nového kontraktu na uhlí pro elektrárnu Počerady, přičemž platnost stávající smlouvy končí s koncem letošního roku. Již dříve existoval návrh, že buď Czech Coal koupí počeradskou elektrárnu, nebo od Czech Coal důl. Poté si ovšem Czech Coal začal stěžovat u Evropské komise na údajné monopolistické praktiky , ten následně žaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné za zmařený kontakt.
se před třemi měsíci rozhodl nabídnout k prodeji některé své uhelné elektrárny se zdůvodněním, že v budoucnu chce provozovat pouze omezený počet modernizovaných uhelných bloků. Zároveň chce prodejem vyřešit výše zmíněné šetření Evropské komise probíhající od roku 2009 kvůli podezření z omezování konkurence.
Kromě Chvaletic a Počerad k prodeji nabízí také Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovicemi. S výjimkou elektrárny Počerady (1000 MW) se jedná o uhelné zdroje o instalovaném výkonu zhruba 800 MW. již dříve uvedl, že o prodeji elektráren Počerady a Chvaletice jedná právě se společností Czech Coal a Energetickým a průmyslovým holdingem. Na trhu se také opakovaně spekulovalo o zájmu (86,4 CZK, -1,80%) o koupi elektrárny Dětmarovice, které dodává černé uhlí. Mluvčí nicméně zprávu odmítl komentovat.
Svoboda dnes potvrdil, že firma již dostala nabídky zájemců o odkup elektráren Počerady a Chvaletice, nabídky na Dětmarovice prý čeká „brzy“. Obchodní ředitel v dnešním rozhovoru také potvrdil, že rozhodnutí o prodeji některé z pěti nabízených uhelných elektráren by měl provést do konce roku, aby v příštím roce vstoupil do konkrétních jednání s potenciálními kupci.
Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit zhruba na 70 korun za gigajoule. Obdobný problém jako ČEZ řeší s Czech Coalem i Energetický a průmyslový holding (EPH), který má také již jen tři měsíce na zajištění dodávek uhlí pro své Elektrárny Opatovice. EPH si sice vymohl u soudu předběžné opatření ve svůj prospěch. To ale říká, že Czech Coal musí do Opatovic dodávat palivo jen do konce prosince, alternativní zdroj elektrárna zatím hledá. Komplikace by se mohly odrazit i v cenách tepla, kterým EOP zásobují domácnosti a firmy na východě Čech.
(Zdroj:Dow Jones, , Czech Coal, HN, LN)