V současné době můžeme zaznamenat velké obavy ohledně vývoje na čínském realitním trhu a investic do infrastruktury. V těchto případech ale jde jen o krátkodobé výzvy, které lze vyřešit. Skutečnou hrozbu pro čínskou ekonomiku představuje bublina ve výrobních sektorech. Čína byla dříve díky levné práci, manipulaci s kurzem a laxním daňovým zákonům schopna zlákat americké firmy k přesunu do zámoří. Milióny pracovních míst se tak přemístily z USA do Číny a podpořily její růst a prosperitu. Nyní tam ale dochází k růstu nákladu práce a nastávají problémy ve výrobě. Firmy jako Dow Chemicals, , či začínají přesouvat svou výrobu zpět do USA.
Rychlou změnu však nevyvolá růst nákladů a politický tlak, ale nové technologie. Ty zahrnují umělou inteligenci, robotiku, 3D tisk a nanotechnologii. Pokrok v těchto oblastech byl doposud pomalý, nyní ale dochází k exponenciálnímu pokroku. Roboti jsou dnes schopni dělat operace, dojit krávy či pilotovat bojové letouny. A brzy se stanou levnější než lidská práce.
Například jedna z největších čínských výrobních firem Foxconn Technology Group ohlásila, že plánuje instalaci jednoho milionu robotů, kteří by měli nahradit její čínské zaměstnance. Ti se pro ni stali příliš drazí. Jedno z nejmodernějších aut na světě, Tesla Roadster, je vyráběno v Silicon Valley, které patří mezi nejdražší místa na světě. Tesla si to ale může dovolit, protože na výrobu používá roboty.
I kdyby Čína vybavila své továrny roboty s umělou inteligencí a používala 3D tisk, přeprava materiálu na tak velkou vzdálenost nemá smysl. Výroba se bude opět lokalizovat do míst, kde jsou dostupné zdroje materiálů či trhy. Čína se tedy má čeho obávat, protože výrobní kapacity se vrátí zpět do USA. Nevrátí se ale ta pracovní místa, která do Číny dříve odešla. Ředitel Carl Bass se domnívá, že ve Spojených státech byla vytvořena nová a lépe placená pracovní místa při každé velké změně, která v průmyslových odvětvích proběhla a podobné by to mělo být i nyní. „Podívejte se na nová pracovní místa a miliardové podniky, které vytvořil internet. Byly vytvořeny z ničeho a změnily naše životy,“ říká Bass.
(Zdroj: Forbes)