Aktualizováno Vláda krizí zasaženého Španělska zvažuje, že ztráty plynoucí z restrukturalizace španělského bankovního sektoru ponesou také akcionáři bank a investoři do juniorního dluhu. Neoficiální informaci přinesly zdroje seznámené s úvahami. Oficiální je pak prohlášení španělského ministra hospodářství de Guindose, že země v pondělí oficiálně požádá o finanční pomoc EU pro španělské banky.
Podmínka, aby také akcionáři bank a držitelé juniorního dluhu nesli svůj podíl na ozdravění španělských bank, je součástí podmínek pro uvolnění finanční pomoci EU španělským bankám do rozsahu 100 miliard eur. Chránění od ztrát mají být dle zdrojů investoři do podřízených instrumentů typu preferenčních akcií. „Mnoho retailových klientů shledávalo preferenční akcie jako bezpečnou investici typu depozit, Španělé musejí dobře zvážit kroky, které nepoškodí důvěru investorů,“ uvedl uvedl John Barden, manažer londýnského fondu Matrix Alternative Asset Management.
Podobné sdílení nákladů s investory bank bylo nasazeno v rámci řešení bankovní krize v Irsku. V roce 2010 následkem prasknutí realitní bubliny a dopadů na banky Irsko zavedlo zvláštní legislativu, který umožnila přenesení ztrát také na juniorní držitele bankovního dluhu. „Evropští činitelé by se měli poučit ze zkušeností Irska. Rekapitalizovat banky a zároveň přenést správu na národní vládu zřejmě jen dále ztěžuje její břemeno,“ uvedl ale dnes irský ministr financí Michael Noonan.
ECB tehdy důrazně odmítla plán sdílení nákladů také s držiteli seniorního dluhu, což by podle ní podkopalo důvěru ve finanční systém jako celek. V oficiální rovině španělský ministr hospodářství de Guindos uvedl, že země nemá v plánu uvalit ztráty na držitele dluhopisů. „Nic takového,“ reagoval dnes v Lucemburku.
Stejný zdroj uvedl, že španělská vláda zvažuje posílení pravomocí regulátora tak, aby mohl omezovat prodeje ztráty absorbujících cenných papírů (tedy například preferenčních akcií) retailové klientele. „Ty neměly nikdy být prodávány drobným investorům,“ reagoval ministr Luis de Guindos. Regulátor v tomto ohledu selhal, řekl ministr již 5. června v senátu. Dle dat centrální banky prodaly španělské banky skrze svoji pobočkovou síť drobným investorům preferenční akcie za 22,4 miliardy eur.
Bail-in pravidla, která by umožnila přenesení ztrát i na seniorní věřitele, zvažují evropští politici, stejně tak v případě derivátů. Pravidla by obsahovala pobídky pro investory k účasti v případě restrukturalizace emitující banky. Vklady přijímající banky ve Španělsku mají dle posledních dostupných dubnových dat centrální banky 241 miliard eur akciového kapitálu. O podmínkách pomoci nestabilním španělským bankám i k posílení celého sektoru se jedná, uvedl zdroj seznámený s obsahem rozhovorů. Mají obsahovat parametry likvidity i poměru úvěrů ke vkladům (LTD).
Španělská vláda v pátek potvrdila, že v pondělí 25. června podá oficiální žádost o finanční pomoc EU pro bankovní sektor. Detailní podmínky včetně rozsahu pomoci by měly být známy do 9. července. Nevyloučila přímé použití peněz pro problémové banky. Na tuto možnost údajně tlačí Německo a severské ekonomiky. Investoři a ekonomové se obávají, že „průtok“ přes španělskou vládu by vyhrotil situaci na vládních dluhopisech. Také Mezinárodní měnový fond stojí proti požadavku, aby pomoc prošla přes španělskou vládu. „Eurozóna potřebuje rychle nastavit mechanismus přímé rekapitalizace bank,“ apeluje šéfka MMF Lagardeová.
Ministr de Guindos uvedl, že pomoc se bude realizovat v několika fázích. „Očekávám, že její první tranše půjde do nejslabších bank, kterým už bylo pomoženo skrze národní záchranný fond,“ uvedl. Pomoc se má soustředit na čtyři menší banky: Bankii, CatalunyaCaixu, NovaCaixaGalicia a Banco de Valencia. Potřebovat pomoc naopak nemají největší tři ústavy: Banco , Banco Bilbao a CaixaBank.
Oficiální potvrzení žádosti o pomoc zklidnilo španělské dluhopisy. Výnos na dvouletých klesl poprvé od 11. června pod 4,5 %. Německý ministr financí Schäuble řekl, že pokud španělská žádost o pomoc přijde „rychle“, dostane se zemi zdrojů z fondu EFSF. V případě, že by detaily žádosti přišly až ve chvíli, kdy již budou souběžně fungovat záchranný fond EFSF a stálý záchranný mechanismus ESM, získá Španělsko již zdroje stálého mechanismu.
(Zdroj: Bloomberg, WSJ, Xinhua)