Aktualizováno Akcie největší světové sociální sítě v obchodovací premiéře na Wall Street zahájily v první minutě růstem o 11 % na ceně 42,05 USD za akcii, při maximu +18 % na 45 USD. Upisovací cena činila 38 USD, těsně před zahájením obchodování se očekávala cena 42 USD. Krátce po vstupu FB na Nasdaq však jeho akcie umazávaly zisk na +5 %, když se cena ustálila na 40 dolarech na akcii. Před 18:00 SELČ titul smazal celý úvodní zisk a několik minut obchodoval blízko upisovací ceny, od níž se následně dokázal znovu odrazit k vyššímu zisku.
Pokles růstu akcií až na nulu může být zklamáním pro řadu analytiků, kteří čekali v první den obchodování vzestup o desítky procent. Za první tři sekundy obchodování se podle televize CNBC zobchodovalo 82 milionů akcií firmy, což představuje téměř pětinu z celkově prodaných 421 milionů akcií. Kvůli návalu objednávek musel Nasdaq odložit začátek obchodování s titulem asi o půl hodiny.
Provozovatel technologické burzy Nasdaq původně uvedl, že obchodování s akciemi bude zahájeno zhruba v 11:05 newyorského času (17:05 SELČ). Následně však hlásil zpoždění a web The Wall Street Journal reportoval, že zahájení startu obchodování bránily problémy obchodníků se změnou a rušením příkazů v systému. Obchodování s akciemi bylo zahájeno v 11:30 místního času.
Výnos z IPO Facebooku, v němž společnost na trh umístila 421,2 milionu akcií při ceně 38 USD za jednu, činil 16 miliard dolarů. Tržní hodnota společnosti se tak vyšplhala na 104,2 mld. USD (což je 107násobek ročního zisku a 26násobek ročních tržeb) a se tak stal největší firmou vstupující na burzu.
díky vysokému zájmu na poslední chvíli zvýšil počet nabízených akcií asi o 25 procent na zhruba 421 milionů. Den předtím zvýšila společnost rozmezí pro upisovací cenu akcií na 34 – 38 USD z původních 28 – 35 USD.
Primární emise akcií Facebooku je zdaleka největší v technologickém sektoru. Emisní cenou získal Facebook tržní hodnotu 104 miliard dolarů, takže jde o největší firmu, která kdy vstoupila v USA na veřejný trh, a třetí největší celosvětově po čínských bankách Agriculture Bank of China a ICBC.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC, WSJ, ČTK)