Přebytek obchodní bilance v březnu stoupl na 37,5 miliardy korun a překonal tak očekávanou hodnotu i dosavadní rekord dosažený letos v lednu. Rekordní bude také kvartální bilance, neboť přebytek byl vysoký i v únoru (po revizi 28,1 miliardy korun). Data o hrubém domácím produktu by měla potvrdit, že zahraniční obchod byl v prvním čtvrtletí klíčovým tahounem a dokázal kompenzovat negativní vliv domácí poptávky.
Co se týče obratu, v březnu přišlo zpomalení. Vývozy meziročně vzrostly o 6,9 procenta, dovozy výrazně zpomalily až na 1,4 procenta. Klíčové exportní sektory, výroba strojů a dopravních prostředků a průmyslového spotřebního zboží, si stále drží slušný růst. Postupně pokračuje navyšování váhy vývozu dopravních prostředků na celkovém exportu. Na druhé straně dál rostou dovozy minerálních paliv. Důvodem jsou vysoké ceny - u ropy jsou dovozy hodnotově o pětinu vyšší než v minulém roce, i když se jí dováží méně. Výrazně negativní bilance zůstává i u obchodu s chemikáliemi.
Za rekordním březnovým přebytkem stojí spíše slabá domácí poptávka než nějaký masivní nárůst exportů. Vzhledem k tomu neupravujeme směrem vzhůru odhad pro růst průmyslu. Čísla z obchodní bilance jsou naopak v souladu se slabým březnovým maloobchodem.