Dluhopisovým investorům v Evropě se nedostává chvíle klidu a nyní hrozí, že Evropě udělají to, co udělali barbaři Římské říši. Pokud se rozhodnou, že nebudou brát žádné zajatce, situace by se mohla ještě zhoršit. Zdá se totiž, že investorům dochází trpělivost, protože Evropané odmítají uznat, že jejich stát blahobytu bankrotuje.
Samozřejmě, že se investoři neměli příliš na pozoru v době, kdy po zavedení eura ochotně financovali vládní deficity evropských zemí. I výnosy dluhopisů nezodpovědných vlád rychle klesly blízko k výnosům německých dluhopisů. A zůstaly tam až do chvíle, kdy Řekové na konci roku 2009 přiznali své lži ohledně skutečných dluhů.
Momentálně ale investoři ztrácejí zájem o financování nezodpovědných evropských vlád. Bylo to patrné, když výnosy italských a španělských dluhopisů vzrostly v létě minulého roku nad 7 %. Na počátku letošního roku tyto výnosy klesly na úroveň 5 % poté, co ECB v rámci svého programu LTRO zaplavila evropský bankovní systém likviditou. Investoři ale museli také přijmout „dobrovolné“ snížení hodnoty svých řeckých dluhopisů.
Výnosy španělských obligací v posledních dnech opět rostou, konkrétně 10letý výnos dnes poprvé od začátku letošního roku vyšplhal opět nad 6% hranici a rekordní je i cena kontraktů na pojištění španělského dluhu. To ukazuje na fakt, že likvidita z programu LTRO již vysychá, nebo alespoň nestačí na to, aby tyto výnosy udržela nízko. Španělsko se může nakonec stát čtvrtou zemí, která bude potřebovat finanční pomoc. Vývoj výnosů španělských a italských vládních dluhopisů shrnuje graf:
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)