Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

Brusel je prý v pohodě. Evropa ne.

11.04.2012 17:35

Původně jsem měl připraveno něco jiného, ale tohle mě skutečně zaujalo. Nezachytil jsem jméno, ale zřejmě šlo o někoho, kdo se pohybuje v Bruselu. V rádiu ta paní totiž uváděla, že má již delší dobu mnohem lepší pocit z toho, jak to vypadá s krizí v eurozóně. V Bruselu prý dokonce již asi dva a půl měsíce nezaznamenala vážnější hovor na téma budoucnosti eura.

Pro mne je uvedené asi tak stejné, jako kdyby se lékaři poté, co stabilizují kolabujícího pacienta, poplácali po ramenou, jak jsou dobří, a rozešli se domů s tím, že zbytek dokoná příroda. Vím, že už je to neustále dokola, ale podívejme se v kostce na to, co se v eurozóně děje.

Před dávnými lety začaly trhy považovat všechny země v eurozóně za cca stejně rizikové jako Německo, což na periferii vyvolalo bubliny jak na trzích se zbožím a službami (tedy snížilo jejich konkurenceschopnost), tak na trzích s investičními aktivy, zejména nemovitostmi. K tomu lži a nezodpovědnost v Řecku. Krize přinesla vystřízlivění, prudce vzrostly prémie, ustalo recyklování německých úspor poptávkou z periferie a začal kolabovat euro-bankovní sektor. Nakonec přece jenom přichází ECB, která podporuje bankovní sektor a částečně snižuje prémie; z veřejných peněz je pak pokryta část potřeby refinancování periferie. Pacient je stabilizován, ale ve stavu, kdy stačí málo a začne opět kolabovat. Za vypíchnutí ohledně jeho stavu stojí zejména následující:

Systém Target2, který původně představoval systém vypořádání plateb mezi ECB a centrálními bankami zemí eurozóny, nyní efektivně financuje velkou část obchodních deficitů periferie. V tomto systému, který efektivně nahrazuje „tržní“ recyklaci německých úspor na periferii, se tak přes ECB v podstatě opět kupí pohledávky jádra za jihem, i když ve velmi maskované podobě. Do nekonečna to ale nejde.


O odchodu z eurozóny se zatím reálně nikde nemluví, všichni tedy alespoň implicitně spoléhají na to, že konkurenceschopnost periferie bude obnovena vnitřní devalvací. Jednoduše řečeno, nezaměstnanost tam bude muset stoupnout natolik, že dojde k masivnímu poklesu obvykle velmi neflexibilních veličin – cen a mezd. Nejde o nic jiného, než o sázku, že vnitřní devalvace bude dokončena dříve, než bude bolest příliš velká, přijde nějaký populista a věci obrátí v chaos.

Snad celá periferie jasně ukazuje, že reálně hrozí roztočení utahovací spirály „chceme snížit deficity, utáhneme výdaje a zvýšíme daně, deficity nesnížíme podle plánu, ještě utáhneme výdaje a zvýšíme daně...“. Je možné, že věci se nakonec samy usadí - periferii se nakonec podaří prokousat se recesemi a deficity k pozitivní spirále vyššího růstu a rychlejšího snižování deficitů. Zatímco ale ekonomové vedou intenzivní diskusi o tom, zda je to vůbec možné, v Bruselu jsou podle uvedeného komentáře v pohodě.

Nakonec to nejlepší - velkou část eurosystému drží nad vodou ECB. Jako první krok byly její vysoce nestandardní kroky nevyhnutelné, ale pokud by se z nich měl stát stálý stav, posunula by se Evropa z bláta do louže. Na mysli mám zejména to, že čím déle nebude řešena podstata problému, tím více bude ECB uzamčena ve své předchozí uvolněné politice. Výsledkem pak bude buď její razantní ukončení děj se co děj, které bude v podstatě ekvivalentem rozpadu unie. Nebo inflace. Ano, obvykle si zde tak trochu utahuji z inflačníků. Ale právě uzamčení ECB v její dosavadní strategii je jedním z mála (zatím teoretických) kanálů, které by nakonec skutečně mohly dovést k nekontrolované inflaci.

V reálném světě je dostatečnou motivací k rozsáhlým systematickým změnám většinou teprve až krize. Řídíme se totiž heslem „nehas, co tě nepálí“. Budiž, ale řídit se heslem „nehas, co tě spálilo a teď zrovna nepálí“?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Bodejď by nebylo v Bruselu hej
    11.04.2012 18:46

    Ta obstarožní dáma, říkejme jí soudružka, která vymyslela směrnici o tom, že kadeřnice nesmí nosit obuv s vysokým kramflekem bere plat 180.000 eur měsíčně. A pak že se máme v EU špatně :-))
    Jesse
    • Re: Bodejď by nebylo v Bruselu hej
      11.04.2012 18:52

      Ano hodinky a snubní prstýnek.Kráva.Plně se shodneme Jessíku,idioti.Přesně tahle nesvoboda mně točí taky.http://www.youtube.com/watch?v=6oSCzr28wZ4
      Velkamedvědice
      • jojop
        11.04.2012 18:58

        já bych na ní poslal rovno z Alcatrazu nebo Valdic nadrženýho negra nebo cikána, co se zbytečnou předehrou rozhodně nezdržuje...:-)
        db
        • Re: jojop
          11.04.2012 19:05

          ...co blbneš a potom by kadeřnice musely chodit v pásu Cudnosti se železným zámkem
          ZUZKA
          • hm
            11.04.2012 19:24

            ještě je tady jedna horší možnost - že by se ji to líbilo a začala pracovat v penologický komisi eu na všobecný amnestii pro diskriminovaný menšiny....
            db
Aktuální komentáře
02.07.2024
13:22Než otevře Wall Street: Paramount Global, Sea  
12:49Morgan Stanley: Trhy v pozdní fázi cyklu, táhnout bude stále kvalita
12:26Ceny komodit na trzích v pololetí spíše stouply, index přidal tři procenta
12:02Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o výplatě kuponu TRIGEMA REF VAR/25
11:59J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve druhém čtvrtletí 2024
11:57Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na šesti procentech, nejnižší byla v Česku
11:26Inflace v eurozóně v červnu podle odhadu Eurostatu klesla na 2,5 procenta
11:10Výnosy zůstávají nahoře a akcie ztrácejí. Inflace podporu nepřinesla  
10:13Vládní dluh v 1. čtvrtletí meziročně stoupl o 232,8 miliardy na 3,332 bilionu Kč
9:06Rozbřesk: Tuzemský průmysl šlape na brzdu, Koruna v defenzivě, Posune se americký trh práce blíže rovnováze?
8:42Francouzský regulátor se chystá obvinit výrobce čipů Nvidia. Hlavní evropské trhy otevřou v červeném  
6:37FX Strategie: Slabší americká data z trhu práce a mírná inflace by měla eurodolaru prospět. Koruna na pospas politickému napětí v Evropě?  
01.07.2024
17:21Výnosy dluhopisů dnes míří vzhůru, nezastavil je ani slabší ISM  
17:13Trhy napříč staletím a akciová sázka na „jistotu“
15:27Rozpočet byl v pololetí ve schodku 178,6 mld. Kč, nejnižším za pět let
15:12Trumpovo vítězství je po debatě podle trhů pravděpodobnější, Morgan Stanley radí, jak ho zobchodovat
14:49Míra inflace v Německu v červnu klesla o dvě desetiny bodu na 2,2 procenta
13:27Evropská komise obvinila společnost Meta kvůli nabídce bezplatných služeb výměnou za data
13:10Týdenní výhled: Francouzské volby udrží na trhu nejistotu. Na programu trh práce USA a inflace v eurozóně  
13:09KKCG kvůli poptávce investorů zvýšila emisi dluhopisů na šest miliard Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Polestar Automotive Holding UK PLC (03/24 Q1, Bef-mkt)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa