Tuzemská energetická společnost podniká kroky umožňující budoucí prodej tepelné elektrárny Počerady. Tu vyčlení do samostatné dceřiné společnosti. Důvodem je spor s Czech Coalem o dodávkách uhlí pro Počerady od roku 2013.
již založil dceřinou společnost Elektrárna Počerady, v tuto chvíli půjde zatím o „prázdnou“ firmu bez majetku. Elektrárnu do ní chce převést do konce roku, přičemž doprovodné kroky vedoucí k vyčlenění počeradské elektrárny do této samostatné dcery již skupina zahájila. Vyčlenění aktiv podléhá schválení valnou hromadou .
"Vyčlenění elektrárny Počerady umožní flexibilitu ve strategických jednáních o dodávkách paliva pro klasické elektrárny s externími dodavateli pro období po roce 2012 a dovolí jeho případný prodej či směnu, pokud se k tomu vedení společnosti rozhodne," uvedla společnost.
a Czech Coal vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší letos. Již dříve existoval návrh, že buď Czech Coal koupí počeradskou elektrárnu, nebo od Czech Coal důl. Poté si ovšem Czech Coal začal stěžovat u Evropské komise na údajné monopolistické praktiky , ten následně žaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné za zmařený kontakt.
Podle lednových spekulací se ale o prodeji znovu začalo jednat. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součástí bude i prodej Chvaletic. Mezi zájemce patří Czech Coal a také Energetický a průmyslový holding (EPH).
"Nedomnívám se, že je schopen za elektrárnu Počerady dostat její plnou cenu. Pokud ale bude zvažovat divestici, budeme prezentovat naši nabídku a věříme, že muže být úspěšná vůči konkurenční nabídce," uvedl ve čtvrtek na energetickém fóru šéf EPH Daniel Křetínský.
Elektrárna Počerady provozuje pět bloků s instalovaným výkonem 5x200 megawattů. Do provozu byly jednotlivé bloky uváděny v letech 1970 - 1977, v 90. letech byla elektrárny odsířena a její provoz ekologizován. Ročně elektrárna vyrobí zhruba šest TWh elektřiny spalováním hnědého uhlí z pět kilometrů vzdáleného lomu Vršany.
(Zdroj: ČEZ, čtk)