Přes zrychlení inflace způsobené vyššími daněmi, nájmy a vysokými cenami benzínu a pokles reálných mezd se ochota domácností utrácet nevytratila. Maloobchodní tržby se v lednu meziročně zvýšily o 1,3 procenta. Statistikám mírně pomohla skutečnost, že letošní leden měl o jeden pracovní den více než stejný měsíc loňského roku.
Ani vysoké ceny benzínu a nafty neodradily od zvýšení jejich spotřeby. Prodeje pohonných hmot se zvýšily o 4,8 procenta. I po Vánocích šly na dračku mobily a počítače. Tržby z prodeje komunikačních zařízení a počítačů reálně stouply o 8,7 procenta. Nicméně pro tento sortiment je typická permanentní deflace a tržby v běžných cenách se kvůli tomu zvýšily jen o 0,3 procenta. Podobné to bylo v lednu také u oblečení a obuvi. Výprodeje přitáhly spotřebitele do obchodů, zboží se prodalo o 7,5 procenta více, tržby v běžných cenách ovšem stouply jen o 3,7 procenta. Zároveň pokračovaly dvě dlouhodobé tendence: odklon od nákupů ve stáncích a na trzích (-11,9 procenta) a naopak stále větší obliba nakupování na internetu (+9,1 procenta).
Maloobchodní tržby naznačují relativně stabilní poptávku domácností. V posledních šesti měsících vykázal maloobchod vždy meziroční zlepšení, byť jen velmi mírné, a to i přes pokles reálných mezd v posledním čtvrtletí loňského roku a pokles objemu spotřebitelských úvěrů. Lednová data ukazují, že chuť k utrácení domácnostem nesebraly ani změny v DPH, růst regulovaných nájmů, služeb souvisejících s bydlením či rekordně vysoké ceny pohonných hmot. K růstu ekonomiky ovšem spotřeba domácností letos nijak výrazně nepřispěje. Za celý letošní rok počítáme se zvýšením maloobchodních tržeb zhruba o jedno procento.