Jim Reid, Colin Tan a Nick Burns z přemítají nad tím, co jsme se od počátku poslední krize naučili. Jejich poslední analytická zpráva ukazuje, že reálný růst v Evropě a Japonsku od března 2007 v podstatě stagnuje, což dokumentuje následující graf.
Mezi země, kterým se podařilo dosáhnout růstu, patří Švýcarsko s celkovým 7% růstem, Německo s 4 % a Spojené státy s 2% růstem. Španělsko v podstatě stagnovalo. I pro tyto vítěze z rozvinutých ekonomik tak krize a následující roky představovaly období anemického růstu. Tým ekonomů ale vidí i pozitiva, mezi které patří to, že Evropa nespadla do deflace. Ta by podle nich znamenala kvůli výši zadlužení katastrofu, odvrátit se ji podařilo díky vládní pomoci a intervencím centrálních bank.
Reid by v nás pak rád vzbudil depresivní myšlenky tím, že porovnává anemický nominální růst západní Evropy s rozvíjejícími se ekonomikami a Austrálií, která těžila z vývoje na komoditních trzích. Nominální růst od roku 2007 shrnuje druhý graf:
Ekonomové poukazují na fakt, že v budoucnu bude zřejmě další fiskální intervence omezená a k dispozici zůstane jen intervence monetární. Krize si totiž na vládních financích vybrala velkou daň a vysoké deficity jsou do budoucna v některých zemích nepřijatelné. Ani fiskální utahování nemusí představovat ten nejlepší nápad, což ukazuje vývoj v Řecku. Z něj je patrné, že po zavedení úsporných kroků se ekonomická situace výrazně zhoršila. Podobnou situaci vidíme v Irsku a zklamání přinesl i vývoj ve Velké Británii. Její vláda ale byla alespoň schopna implementovat některé kroky, které negativní vliv fiskálního utažení vyvažují.
Na počátku krize se analytici obávali toho, že Velká Británie bude velmi zranitelná kvůli příliš zadluženým bankám. Správné kroky vlády, vlastní centrální banka a plovoucí kurz ale pomohly tento nedostatek vyrovnat. Pravděpodobně nejlepší strategii pro vlády v pokrizovém světě tak představuje devalvace, pomalé snižování rozpočtových deficitů a centrální banka, která může v případě potřeby intervenovat. Ne každý si ji ovšem může dovolit.
(Zdroj: FTAlphaville)