Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo razantně omezilo subvence pro solární energetiku, projekty na 10 MW už nepodpoří

Německo razantně omezilo subvence pro solární energetiku, projekty na 10 MW už nepodpoří

23.02.2012 14:54, aktualizováno: 23.2. 17:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německo plánuje omezit státní dotace elektřiny ze solárních zdrojů až o 30 procent, a to už od 9. března. Oznámili to dnes ministři hospodářství a životního prostředí Philipp Rösler a Norbert Röttgen, jejichž úřady se na razantním snížení subvencí dohodly po několikaměsíčních jednání. Největší projekty nad 10 MW nemají být od července podporovány vůbec. Záměr musí ještě schválit vláda a poslanci. Německo k dalšímu omezení podpory fotovoltaiky sáhlo rychleji, než odborníci očekávali. Původní odhady hovořily nejdříve o dubnu.

Nejvíce se chystané omezení dotkne velkých solárních parků, které se nejprve budou muset vyrovnat s razantním snížením podpory, od prvního července by pak dotace neměly dostávat vůbec řádné. Za jednu kilowatthodinu (kWh) proudu budou ostatní projekty napříště dostávat jen 13,5 eurocentu (3,39 Kč). Fotovoltaickým instalacím na střechách subvence klesnou o 20 procent na maximálně 19,5 eurocentu (4,89 Kč) za kWh. Od května se pak každý další měsíc v obou kategoriích sníží o 0,15 eurocentu za kWh.

V Česku se výkupní ceny elektřiny ze slunce liší nejen podle velikosti zdroje, ale také v závislosti na uvedení solární elektrárny do provozu. Nejvíc peněz letos inkasují majitelé zdrojů zprovozněných v letech 2006 a 2007. Za jednu kWh dostávají 14,96 koruny. U větších zdrojů uvedených do provozu loni už ale činí výkupní ceny po státních zásazích 5,61 Kč/KWh, majitelé menších elektráren dostávají za stejné množství proudu 7,65 Kč. Plán Německa na omezení podpory slunečních zdrojů se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Česka přímo nedotkne. "Případné snížení výkupních cen se nepromítá do ceny elektřiny, která je obchodována na burze, ale do regulované složky ceny, kterou vždy hradí zákazník ve státu, kde je podpora realizována," řekl ČTK Tomáš Paták z tiskového oddělení MPO. Nepřímo ale podle něj může opatření dopadnout na české firmy podnikající v Německu.

Regulaci fotovoltaických elektráren řeší v Česku hlavně připravovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který nyní projednávají zákonodárci. "V současnosti se nepotýkáme s problémem velkého nárůstu nových instalací solárních elektráren. V budoucnu bude rozvoj limitován hodnotami danými Národním akčním plánem pro obnovitelné zdroje energie a o těchto hodnotách bude rozhodovat vláda ČR," poznamenal Paták z MPO.

Němečtí producenti solárního proudu takové omezení označili za příliš drastické a chtějí proti němu protestovat. "Krácení v oznámené výši se už nedá zvládnout. To ohrožuje desetitisíce pracovních míst," prohlásil šéf svazu solárního hospodářství Carsten Körnig. Opatření dopadne na hospodaření solárních producentů jako jsou Q-Cells či Conergy, kteří už tak bojují o existenci s levnějšími konkurenty z Číny.

"Krok srazí ceny solárním modulů v Německu a zatlačí na marže. Pokles očekávám o 10 procent," uvedl Henning Wicht, analytik sektoru v IHS iSuppli v Mnichově. Německá vláda pokračuje ve snižování podpory o 15 % k prvnímu lednu a jako argument mimo jiné používá právě propad cen solární techniky pod vlivem výrobců, jako je čínský Suntech.

Německo je světovou jedničkou v produkci elektřiny ze slunce. Loni byla na jeho území instalována solární zařízení o celkovém výkonu zhruba 7500 megawattů (MW) a další se očekávají i letos. Celková instalovaná kapacita fotovoltaických modulů v Německu už dosáhla 25.000 MW.

Výroba solární elektřiny, která pokrývá zhruba tři procenta spotřeby země, je ale bez státních dotací nerentabilní. Ty se však promítají do zvýšené ceny pro koncové zákazníky, kteří podle odhadů zaplatí ročně navíc mezi šesti až sedmi miliardami eur (150 až 175 miliard Kč). Berlínská vláda proto pravidelně státní dotace pro proud z fotovoltaických zdrojů omezuje.

Na základě zákona o obnovitelných zdrojích energie mají němečtí producenti solárního proudu garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu. Nově by však měli mít zajištěn odkup jen 90 procent elektřiny a u malých zařízení dokonce jen 85 procent.

K omezení podpory solární energetiky se předloni odhodlala také česká vláda v reakci na prudký růst instalovaného výkonu solárních elektráren kvůli výhodným investičním podmínkám. Na solární zdroje uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 stát uvalil 26procentní daň, jinak hrozilo výrazné zdražení elektřiny. Řada podnikatelů chce získat finanční kompenzaci právní cestou, Česku tak hrozí desítky soudních sporů a mezinárodní arbitráže.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.10.2024
8:28Víkendář: Evropa u elektromobilů čtyři roky za Čínou?
05.10.2024
8:48Víkendář: Barclays vidí u americké ekonomiky důvody pro dlouhodobý optimismus, u Číny je obrázek jiný
04.10.2024
22:03US trhy oslavily příznivá data z trhu práce. Snižování sazeb bude pomalejší  
17:42Utahovací dilemata
17:20MONETA Money Bank, a.s.: MONETA Money Bank oznamuje snížení SREP kapitálového požadavku o 30 bazických bodů
16:56Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 2. června 2024
16:55Wall Street ze silných dat zatím příliš netěží, zato dluhopisy dostaly zásah  
16:55Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 1. října 2024
16:52Německé automobilky varují před cly na čínské elektromobily, žádají dohodu
16:30Technická analýza: Visa má nakročeno k úspěšnému závěru roku  
16:11Perly týdne: Tvrdé přistání v USA se nekoná, Čína se snaží prostimulovat k růstu
15:22Tomáš Vlk: Fed zpomalí, americký trh práce se nečekaně začal znovu utahovat  
14:34Pavol Mokoš: Konsolidace v USA a akciová rally v Číně
13:26Než otevře Wall Street: ZIM, Summit Therapeutics, Spirit Air  
11:57Brusel má zelenou k zavedení cel na čínské elektromobily, proti nebylo dost zemí
11:23Čína je připravena na fiskální bazuku v hodnotě 1,4 bilionu dolarů, tvrdí špičkový ekonom
10:14Akcie i dluhopisy v klidu vyhlížejí dobré zprávy z trhu práce  
9:06Rozbřesk: O tom, co pro Okunův zákon v USA letos nebude platit. Strach z úderu na íránská ropná zařízení posílá ropu o 5 % výše
8:55Čínské akcie dále rostou, investoři čekají na zprávu o mzdách v USA a futures jsou smíšené  
6:27Invesco: Oslabení nebo normalizace ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data