Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v lednu: Inflace na tříletém maximu

Spotřebitelské ceny v lednu: Inflace na tříletém maximu

16.02.2012 9:54, aktualizováno: 16.2. 9:14
Autor: David Marek

Aktualizováno

Index spotřebitelských cen se v lednu zvýšil o 1.8 procenta ovlivněn zejména změnou snížené sazby DPH a úpravou regulovaných cen. Meziroční inflace zrychlila z 2,4 na 3,5 procenta a dosáhla nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Nicméně jádrová inflace nejenže zůstává záporná, deflace se dokonce mírně prohloubila.

Dominantním faktorem lednové inflace bylo zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, které se projevilo v cenách potravin, bydlení a dopravy. Celkový dopad změny DPH na index spotřebitelských cen byl statistickým úřadem vyčíslen na 1,1 procenta. Významný vliv měly také změny regulovaných cen v čele s regulovaným nájemným, které stouplo o 5,7 procenta. Celkem změny regulovaných cen zvýšily index spotřebitelských cen o 0,6 procenta. Z toho vyplývá, že by spotřebitelské ceny téměř stagnovaly nebýt změny DPH a regulovaných cen.

K inflaci přispělo již dříve avizované zvýšení cen elektřiny, které v průměru dosáhlo 4,2 procenta. Překvapivé je ovšem zvýšení cen zemního plynu ve stejném rozsahu Po výrazném zdražení v listopadu a prosinci se objevily informace, že by v lednu mělo dojít k mírnému snížení. Stal se ovšem opak. Od začátku loňského roku plyn zdražil o 25 procent.

Oleje do inflačního ohně přilévají rekordně vysoké ceny pohonných hmot. Průměrná cena nafty překročila hranici 36 korun za litr, benzín natural 95 byl o téměř dvě koruny dražší. Nafta za posledních 12 měsíců zdražila o 11 procent, benzín o 6,7 procenta. Zde se projevuje především oslabení kurzu koruny. Vliv tohoto faktoru může v jiných částech spotřebního koše ještě doznívat v následujících měsících.

Sezónní efekty se projevily zdražením zimních dovolených o 5,4 procenta, naopak ceny oblečení ve výprodejích klesly o 4,3 procenta. Oba efekty byly o něco silnější než loni, vzájemně se však prakticky kompenzují.

Celková inflace sice vystoupala na tříleté maximum a vzdálila se od inflačního cíle centrální banky, přesto není důvodem k přísnější měnové politice. Jádrová inflace, která abstrahuje od vlivu změn a daní, regulovaných cen a proměnlivých cen potravin a pohonných hmot, zůstává záporná. Deflace se v lednu dokonce mírně prohloubila a aktuálně činí 0,9 procenta.

V diskuzi o nastavení měnové politiky samozřejmě může zaznít obava ze sekundárních dopadů změny DPH a regulovaných cen, tj. obava z vlivu na mzdy a ceny v celém spotřebním koši. Nicméně v situaci klesající spotřebitelské poptávky a celého HDP je takové riziko velmi nízké. Je tedy pravděpodobné, že ČNB bude i letos pokračovat v politice velmi nízkých úrokových sazeb.

Po většinu letošního roku se bude inflace pohybovat mezi 3 a 4 procenty. V závěru roku by se mohla dostat k hranici 3 procent či dokonce mírně pod ní.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.08.2024
9:30Víkendář: Daly (Fed) míní, že monetární politiku je třeba upravit, reálné neutrální sazby odhaduje kolem 1 %
30.08.2024
22:01Wall Street v závěru týdne konečně opět zabrala  
17:48Zhoršení cyklického makroekonomického prostředí v příštích letech?
16:58Wall Street odstartovala růstově. Nvidia se odrazila, strmě stoupá Intel  
16:35Stanovisko MF ČR k pokračování windfall tax v roce 2025: Mimořádné příjmy dosud nepokryly mimořádné výdaje, dividenda ČEZ mimořádná není
15:59ČNB: Dluhy českých domácností v červenci stouply na téměř 2,32 bilionu Kč
15:42Ukrajina chce zastavit transport ruské ropy přes ropovod Družba, zásobování Česka není podle Mero ohroženo
15:40Řídíte se strategií 60/40? Vyměňte dluhopisy za komodity, říkají stratégové BofA
14:43Výstava a online aukce uměleckých děl Artslimit probíhá od 2. do 22. září a nabízí díla od 19. století až po současnou tvorbu
13:55Key Square Capital: V určitém smyslu Spojené státy nyní připomínají rozvíjející se ekonomiky
12:15ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise dluhopisů vázaných na udržitelnost
12:12Perly týdne: Růst akcií podle Citi a Morgan Stanley, Evropa chce hybridy a zlato a ropa podle Goldman Sachs
11:58Inflace v eurozóně v srpnu zpomalila na 2,2 procenta
11:26Jan Bureš: Oživení pokračuje, brzdí ho dál průmysl
10:58Závěr týdne je bohatší na data, akcie drží směr vzhůru  
10:36V Německu přibylo lidí bez práce, nezaměstnanost vzrostla na 6,1 procenta
10:31Jakub Seidler: Česká ekonomika vzrostla ve 2Q meziročně o 0,6 pct. Spotřeba domácností zaostala za očekáváním
9:12Rozbřesk: Inflace v eurozóně potvrdí zářijový “cut” ECB
8:53ČEZ plánuje nabídku udržitelných dluhopisů, Nvidia jedná o zapojení do OpenAI a futures jsou smíšené  
6:22Invesco: Holubice křičí. Fed hlasitě signalizuje zářijové snížení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data