Jižní Evropa a Irsko se kvůli krizi již pohybují v recesi. Německo táhnou exporty, z nichž velká část jde právě do periferie eurozóny; je tak logické očekávat tlaky brzdící i ekonomiku Německa. Recese v prvních šesti měsících postihne celou Evropu a může se stát, že potrvá většinu roku. Pro Bloomberg to uvedl Stephen Roach z (16,52 USD, -3,79%) Asia. Klíčovou otázkou pro globální ekonomiku a zejména pro Asii, pro kterou Evropa představuje klíčový exportní trh, je hloubka recese. V tuto chvíli se přitom zdá, že hluboká nebude.
Roach sám sebe charakterizoval jako „dlouhodobého euroskeptika“. Nikdy se však podle svých slov nedomníval, že vedení eurozóny opustí „experiment, který je z velké části politickým projektem“. Ani nečeká, že nějaká země měnovou unii opustí, neznamená to však, že by neměla. Na to, aby se eurozóna rozpadla, by bylo třeba mnohem většího šoku, než je očekávaná relativně mírná recese.
Roach uvedl, že vedle Evropy zastává dlouhodobě negativní názor i na vývoj ve Spojených státech. Opak platí o Indii a Číně. Druhá z těchto zemí si vede velmi dobře, daří se jí uvolnit inflační tlaky a její rozpočtový deficit dosahuje pouze 2 % HDP. Indie si v tomto ohledu vede hůř, protože vyšší inflace jí neumožňuje uvolnit politiku. Zpomalující globální ekonomika pro ni tak vytváří větší výzvu. Ani v Číně ale ekonom nečeká „masivní uvolnění politiky“, určitá stimulace se ovšem kvůli vývoji v Evropě a USA čekat dá.
„Ohledně Číny zůstávám velkým optimistou. Klíčovou výzvu představuje strukturální posun načrtnutý před devíti měsíci, který znamená přechod od ekonomiky tažené investicemi na ekonomiku taženou spotřebitelem. A domnívám se, že Číňané berou tento úkol vážně. Byli byste překvapeni, jaký pokrok udělali. Můžeme tak čekat překvapení pozitivní, ne negativní,“ uvedl Roach na konci rozhovoru.
(Zdroj: Bloomberg)